Отдалечена, ледена и най-вече девствена, Гренландия играе огромна роля днес - пресечна точка на изменението на климата, оскъдните ресурси, напрегнатата геополитика и новите търговски модели. Това каза Джеф Дабелко, професор по сигурност и околна среда от университета в Охайо.
Анализът е на Сет Боренстийн в Асошиейтед прес (AP) под заглавие "Защо Гренландия? Отдалечен, но богат на ресурси остров заема ключова позиция в затоплящия се свят".
Би Би Си (BBC) също отделя място за темата, наблягайки на Арктика, която наскоро влезе в новините, след като Доналд Тръмп повтори желанието си да купи Гренландия. Тръмп мотивира желанието си с "интереси за националната сигурност", но за мнозина огромното минерално богатство на територията е главната атракция. Но пък икономическото развитие на други места в обширния полярен регион е спряло.
Защо Гренландия е така желана?
Мислете за Гренландия като за отворена врата на хладилник или термостат за затоплящ се свят; тя е в регион, който се затопля четири пъти по-бързо от останалата част на земното кълбо, каза климатологът Дейвид Холанд от Нюйоркския университет, когото АП цитира.
Вътре са заключени ценни редкоземни минерали, необходими за телекомуникациите, както и уран, милиарди недобити барели петрол и огромни запаси от природен газ, които преди бяха недостъпни, но стават все по-малко.
Много от същите тези минерали в момента се доставят предимно от Китай, така че други страни като Съединените щати проявяват интерес, каза Дабелко. Преди три години правителството на Дания спря разработването на нефт в морето от територията на 57 000 души.
Но повече от петрол, газ или минерали, има лед - "нелепо" количество, каза климатологът Ерик Риньо от Калифорнийския университет в Ървайн.
Ако този лед се разтопи, това ще промени бреговете по целия свят и потенциално ще промени метеорологичните модели по драматичен начин. Гренландия съдържа достатъчно лед, така че ако целият се стопи, световните морета ще се повишат с 24 фута (7,4 метра). Почти един фут от това е така нареченият зомби лед, който вече е обречен да се стопи, каквото и да се случи, установи проучване от 2022 г.
От 1992 г. насам Гренландия губи около 182 милиарда тона (169 милиарда метрични тона) лед всяка година, като загубите достигат 489 милиарда тона годишно (444 милиарда метрични тона) през 2019 г., отбелязва авторът.
Гренландия ще бъде "ключова фокусна точка" през 21 век поради ефекта, който нейната топяща се ледена покривка ще има върху морското равнище, каза Марк Серез, директор на Националния център за данни за сняг и лед (National Snow and Ice Data Center) в Боулдър, Колорадо. "Вероятно ще стане по-значимо действащо лице в бъдеще."
Гренландия също така променя цвета си, тъй като се топи от бялото на леда, което отразява слънчевата светлина, топлина и енергия от планетата, към синьото и зеленото на океана и сушата, които поглъщат много повече енергия, поясни Холанд.
Гренландия играе роля в драматичното замръзване, което две трети от Съединените щати изпитват в момента. А през 2012 г. метеорологичните модели над Гренландия допринесоха за насочването на супербурята Санди към Ню Йорк и Ню Джърси, според експерта по зимно време Джуда Коен от частната фирма Atmospheric and Environmental Research.
Намаляването на леда все повече отваря арктическите морски пътища, на север от континенталната част на Канада и Русия. Толкова много, че през десетилетието от 2013 г. до 2023 г. общите регистрирани годишни разстояния, преплавани от кораби в Арктическо море, са се удвоили от 6,1 милиона на 12,9 милиона мили, отбеляза Йорн Мадслен в Би Би Си.
Надеждата в по-дългосрочен план е, че товарните кораби могат да пътуват от Азия до Европа и източното крайбрежие на САЩ, през арктическите води над Канада и Русия.
Защо местоположението на Гренландия е толкова важно?
Тъй като се простира през Арктическия кръг между Съединените щати, Русия и Европа, Гренландия е геополитическа награда, към която САЩ и други гледат повече от 150 години. Ценността е още по-голяма, тъй като Арктика се отваря повече за корабоплаване и търговия.
Настрана сякаш остава уникалният вид на покрития с лед остров, на който са и някои от най-старите скали на Земята.
"Виждам го като безумно красиво. Насълзяват се очите, докато си там", каза Холанд, който е провеждал изследвания върху леда повече от 30 пъти от 2007 г. насам. "Парчета лед с размерите на Емпайър Стейт Билдинг просто се разпадат от скалите и се разбиват в океана. А също и красивата дива природа, всички тюлени и косатки. Просто спира дъхът."
Пропилени възможности
След нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. голяма част от планираното икономическо развитие на Арктическия регион спря, тъй като отношенията между Русия и Запада се влошиха.
"Русия имаше страхотни планове в Арктика", казва Мортен
Мейлендер-Ларсен, директор по операции и технологии в Арктика от
норвежката фирма DNV, цитиран от Би Би Си. Неговата компания определя
правила и стандарти за морския сектор.
Самолет, превозващ Доналд Тръмп младши, каца в Нуук, Гренландия, вторник, 7 януари 2025 г. |
"Те започнаха да изграждат регионални спасителни центрове, пълни с кораби и хеликоптери, за да улеснят както корабоплаването до местоназначението за проекти за газ, нефт и въглища в Сибир, така и за корабоплаването по Североизточния проход (северно от Русия).
"(Но) след нахлуването в Украйна международното корабоплаване в Североизточния проход почти е спряло, с изключение на няколко преминали китайски кораба", отбеляза Мейлендер-Ларсен.
Той добавя, че Норвегия също е спряла проучванията за нефт и газ в региона. "Напълно е спряно", каза експертът.
Стихнаха амбициите и на Норвегия в Арктика, което зарадва природозащитниците. Те постоянно предупреждаваха за въздействието на сондажите за въглеводороди както върху дивата природа, така и върху крехката околна среда на полярния регион.
Миналия месец Грийнпийс приветства решението на норвежкото
правителство да спре първия кръг от лицензиране за дълбоководен добив в
арктическите води между норвежкия Свалбард и островите Ян Майен.