понеделник, 13 януари 2025 г.

Сърбия и САЩ: Новото велико приятелство?

 "Западните държави винаги са имали превес в политиката към Сърбия и Балканите, а не Русия и Китай", казва Вуксанович от белградския Център за политиките по сигурността 

"Нова ера в отношенията между Сърбия и САЩ!" - с такова заглавие излезе един сръбски таблоид след победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ през ноември. Мнението обаче се споделя и от други сръбски медии. А в първия си телефонен разговор с новоизбрания американски президент сръбският му колега Александър Вучич го е уверил, че подкрепата за неговото преизбиране е била в Сърбия по-голяма, откъдето и да било другаде в Европа.

"Убеден съм, че ще направим - той ще направи - Америка отново велика, и че заедно ще направим Сърбия такава държава, която ще си сътрудничи много добре със Съединените щати", каза още Вучич тогава.

Само десет дни преди встъпването в длъжност на Доналд Тръмп заместник-държавният секретар на САЩ Ричард Верма посети Сърбия. Според информацията, публикувана на уебсайта на Държавния департамент на САЩ, Верма е подчертал значението на отношенията между двете страни за осигуряването на мира и стабилността, включително в Украйна. Обсъдено е било и нарастващото икономическо партньорство между САЩ и Сърбия, включително в областта на енергетиката, телекомуникациите и технологиите, както и подкрепата на САЩ за напредъка на Сърбия по пътя ѝ към членство в ЕС.

Сърбия: "надежден партньор и съюзник"

"Когато САЩ установят стратегически диалог с дадена страна, това означава, че те виждат в нея надежден партньор и съюзник", казва Вук Велебит от инициативата "Пупин" - неправителствена организация от Белград, която работи за укрепване на отношенията между Сърбия и САЩ.

"Сърбия има стратегически споразумения с Китай и Русия и, разбира се, специални отношения с ЕС. Четвъртият стълб на външната политика са САЩ", казва Велебит. По думите му сега за Сърбия този стратегически диалог ще означава, че ще има баланс в международните отношения - не само с Китай и Русия, но и със САЩ.

По-тясно сътрудничество въпреки санкциите?

Според съобщения в сръбските медии стратегическото сътрудничество със САЩ ще бъде насочено предимно към области като икономиката, енергетиката и сигурността. То обаче идва в момент, когато Вашингтон наложиха санкции на сръбската петролна компания NIS, чийто мажоритарен акционер е държавната руска компания "Газпром нефт". Тези санкции са част от по-широк набор от мерки на САЩ, насочени към енергийния сектор на Русия.

"Те искат от нас всички руснаци да излязат от NIS - не да редуцираме броя на руснаците, а да ги махнем от компанията", заяви Вучич в петък и добави, че крайният срок за постигане на споразумение с руснаците изтича на 12 март.

За Вук Велебит това е шанс за Сърбия да настоява за промяна на собствеността на NIS. "Мисля, че Сърбия иска да коригира вредната сделка за NIS, която беше продадена под пазарната цена, с което станахме напълно зависими от Русия в енергийния сектор", каза той пред ДВ.

"Не е добре да бъдем зависими от един-единствен партньор, а за Сърбия е от решаващо значение не само да си възвърне контрола върху сектора, но и да диверсифицира енергийния си портфейл. САЩ и американските компании биха могли да бъдат надежден партньор в тази насока", подчерта още Велебит.

Белград възлага големи надежди на Тръмп

Еуфорията около завръщането на Тръмп в Белия дом е най-силно изразена в сръбските проправителствени таблоиди, които предричат грандиозен демонтаж на глобализма. Самият президент Вучич споделя това мнение и е убеден, че Доналд Тръмп, наречен от него "лидерът на нашата епоха", ще го постигне.

"Доналд Тръмп подготвя 200 акта, които ще подпише и издаде още на първия или втория ден от своето президентство. Когато го направи, цялата система на фалшивия либерален свят ще рухне", заяви Вучич.

Пробив по косовския въпрос?

Освен перспективата за "битка срещу глобалистите", която радва сръбските официални лица, завръщането на републиканците в САЩ поражда надежди в Белград, че САЩ може да станат по-благосклонни към Сърбия и в процеса на диалог с Косово.

Вук Вуксанович, изследовател в белградския Център за политиките по сигурността, смята, че тези надежди са реалистични донякъде: "Сръбското правителство със сигурност не вярва, че администрацията на Тръмп ще промени позицията си по отношение на Косово, но вярва, че по въпроси като икономическото положение на сърбите в Северно Косово и защитата на паметниците и религиозните светини в Косово може да получи по-добра сделка с администрацията на Тръмп", казва той.

Оправдани ли са надеждите?

Анализаторите изглежда смятат, че тези високи очаквания са реалистични - особено след като отношенията между САЩ и Сърбия се подобряват постоянно от години както при Тръмп, така и при Байдън.

"Правителството в Белград направи три големи инвестиции в партньорството с бъдещата администрация на Тръмп: отношенията с Ричард Гренел, споразумението с Къшнър и доставката на боеприпаси за Израел, за да си възвърне достъпа до израелското лоби, а чрез него и достъпа до Белия дом", казва Вуксанович.

Ричард Гренел беше специален пратеник за преговорите между Сърбия и Косово и чест гост в Белград между 2019 и 2021 година по време на първия мандат на Тръмп. През 2023 президентът Вучич го награди с орден "Сръбско знаме" първа степен за значителния му принос за укрепване на мирното сътрудничество и приятелските отношения между Сърбия и САЩ.

Доналд Тръмп-младши посети Белград през септември 2023 и се срещна с група сръбски бизнесмени, за да обсъди потенциални инвестиции, а зетят на Тръмп Джаред Къшнър също има бизнес начинания в Белград.

Сърбия подписа договор с компанията на Къшнър за възстановяване на бившата централа на югославското министерство на отбраната в Белград, части от която бяха разрушени по време на бомбардировките на НАТО над страната през 1999 година.

Планира се на мястото да бъдат построени две високи сгради с апартаменти и хотели. Въпреки че самият договор не е оповестен публично, през март "Ню Йорк Таймс" съобщи, че инвестицията е на стойност 500 млн. долара и че се очаква сръбската държава да получи 22% от печалбата.

При Тръмп акцентът ще бъде върху Източна Европа?

Велебит е убеден, че администрацията на Тръмп ще се фокусира повече върху Източна, отколкото върху Западна Европа. "За тях ще бъде важно да контролират руското влияние, но и да ограничат турското влияние. Ето защо отношенията с Полша, Словакия, Унгария и Сърбия ще бъдат от решаващо значение", заключава Велебит.

Означава ли обаче това, че Сърбия може да промени ориентацията си от Изток на Запад? "Западните държави винаги са имали превес в политиката към Сърбия и Балканите, а не Русия и Китай", казва Вуксанович. "Смятам, че от всички западни партньори на Сърбия Съединените щати ще бъдат най-важни за Белград, докато Тръмп е на власт. Нещо повече - основното напрежение в отношенията с Тръмп и неговата администрация ще дойде не от Косово или Русия, а от отношенията с Китай", убеден е той. Материалът е публикуван в DW>>

Новините от днес и със задна дата