събота, 25 януари 2025 г.

Бекташите ще имат своя "Ватикана" в Албания

 Премиерът на Албания Еди Рама 

Албанският премиер заяви, че създаването на суверенна единица на ордена на бекташите (мюсюлмански суфистки орден) на територията на Албания няма да засегне териториалната цялост на страната, съобщи Евронюз Албания, цитирана от БТА.

Той каза това днес на събитие в Тирана, посветено на 95-годишнината от създаването на Световния орден на бекташите в Албания.

Създаването на това, което албанските медии наричат "държава на бекташите", беше обявено от албанския премиер в края на септември 2024 г. Рама каза тогава, че в Тирана ще бъде изграден "суверенен aнклав в стила на Ватикана".

Инициативата за създаването на такава суверенна единица на територията на Албания беше подкрепена от главния старейшина (главния духовен лидер) на ордена на бекташите Деде Едмонд Брахай, познат и като Баба Монди.

"Историята на бекташите е призивът, който налага, чрез статут, подобен на този на Ватикана, да се даде на Световния орден на бекташите силата на емблема, която няма да навреди на никого, няма да засегне никого, която няма да поставя под въпрос териториалната цялост на Албания", заяви албанският премиер.

По време на днешната си реч албанският премиер даде пример с Италия, която е унитарна държава, но която е съставена от три територии със специален статут, пише Евронюз Албания.

"Албания е унитарна държава, не е федерална държава, Италия също е унитарна държава, не е федерална, но в нея има три реалности с такива статути", каза Рама.

Той допълни, че другите общности не трябва да се притесняват от това, че бекташите ще получат специален статут, нито трябва да го виждат като заплаха, "тъй като това не е специално отношение към религиозна общност само по себе си".

Според него предприемането на стъпката за създаване на такава суверенна единица се прави заради ценностите на братството, които бекташите имат, но и заради факта, че центърът на Световния орден на бекташите е в Албания.

"Други щяха да си измислят (нещо такова като център на Световния орден на бекташите в Албания) дори и да го нямаха, ние го имаме и сме готови да го оставим да умре. Такава емблема дава на Албания още повече светлина като пример за онази хармония, която толкова много се търси по целия свят днес, която папа Франциск, когато дойде тук, описа като пример за братство за целия свят", каза още албанският премиер.

Орденът на бекташите възниква в Османската империя през XIII век, но бекташите придобиват политическо значение през XV век, когато орденът доминира в еничарския корпус, припомня Асошиейтед прес. След основаването на Република Турция нейният лидер Кемал Ататюрк забранява религиозните институции, които не са част от Дирекцията по религиозните въпроси, и общността на бекташите се премества в Албания, където се намесва в политиката. Един от нейните членове - Исмаил Кемали, обявява независимостта на Албания от Османската империя през 1912 г.

2,4-милионното население на Албания е около 50 процента мюсюлманско, а останалата част от населението са католици, православни християни и други по-малки религиозни общности, отбелязва АП. Мюсюлманите бекташи представляват около 10 процента от мюсюлманите в страната според последното преброяване.

Ще промени ли решението религиозният баланс в Албания?

Алберт Ракипи, председател на Албанския институт за международни изследвания, казва, че това не е просто случайно, по която правителството трябва да вземе решение. Според него редица важни аспекти, свързани с външния суверенитет, все още предстои да бъдат изяснени. "Не става дума за създаване на държава в класическия смисъл на думата - с определено население, с определена територия, със съответните институции като армия, полиция, бюрокрация, съдилища, данъчна служба и други детайли, свързани с вътрешния суверенитет", казва Ракипи, цитиран в публикация на ДВ от миналия септември.

Световният център на бекташите в Тирана, Албания

Албания отдавна се смята за страна на религиозна хармония и толерантност. Джамиите и църквите често се намират в непосредствена близост една до друга, а смесените бракове са добре приети в албанското общество. Според преброяването от 2023 г. около 50% от 2,4 милиона жители на Албания са мюсюлмани. Повечето от тях са сунити, като около 10% от мюсюлманите принадлежат към общността бекташи. По-голямата част от останалото население са римокатолици и православни християни.

Ракипи не смята, че новият план ще окаже неблагоприятно въздействие върху религиозния баланс в Албания, тъй като общността на бекташите в миналото е служила като мост на единството и сътрудничеството между мюсюлмани и християни. "Смятам, че това е добра инициатива, особено за насърчаване на толерантността, културата на сътрудничество и съжителство, в контекста на драматични събития като конфликта в Близкия изток", казва той.

Новините от днес и със задна дата