Страници

четвъртък, 16 януари 2025 г.

Предлагат връщане на оценката за дисциплина в училище

 

Да се въведе оценка на дисциплината в училищата, която да е балообразуваща и обвързана с кандидатстването в университетите или за работа. Предложението ще бъде обсъдено на заседание на УС на ръководителите в системата на образованието идната седмица.

Това съобщи директорът на Земеделската гимназия в Сандански Емил Терзийски, който би тревога в социалните мрежи за масовата и безконтролна употреба на наркотици сред учениците.

За такава дисциплинираща мярка настояха преди дни от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Предложението засяга учениците от 5 до 12 клас, като за учениците от първи до четвърти клас трябва да се преосмисли политиката на автоматично преминаване в следващ клас, въпреки образователни дефицити.

"Все повече са случаите на установена неадекватност на учениците дори в рамките на учебния процес", алармира пред БНР директорът на Земеделската гимназия в Сандански, който има стряскаща колекция от електронни устройства с течен наркотик, употребявани от гимназистите: "Усещаме неадекватно поведение от страна на ученици".

Проблемът с употребата на канабис и вейпове с течен наркотик става масов, а това води и до тежко увреждане на здравето на учениците. Такива случаи е имало и в Земеделската гимназия. "Преди година две деца стигнаха до Бърза помощ, а друго до реанимация", каза директорът на училището.

На заседание на УС на Съюза на директорите в системата на образованието, което ще се проведе идната седмица, Емил Терзийски ще предложи всички училища да излязат с обща декларация към контролните институции и ще настоява да се въведе оценка за дисциплината на учениците-

"Директорите сме на мнение, че едното такова налагане на такава оценка ще бъде от голяма полза и да се обвърже обаче кандидатстването, малко да се стреснат", смята Терзийски.

Не всички обаче са това мнение.

"Това е един остарял подход и метод, който не кореспондира със съвременните условия. Не виждам с какво оценките за поведение биха променили нещо в образованието", коментира директорът на 125 СУ "Боян Пенев" Венелина Николова пред bTV.

Учители също по-скоро са против мярката.

Синдикат "Образование" обаче защитават позицията си за въвеждане на "оценка на дисциплината".  Според тях тя трябва да бъде част от общия сбор оценки, които да има ученик в предпочитано училище, и учителите да могат регламентирано да отправят послания, не само към учениците, но и към техните родители, при нарушаване на училищния правилник.

Според синдиката тази оценка ще стимулира както учениците, така и родителите. Тя не е нова за българското образование, като до 1990 г. е съществувала в пет степени. Учениците с намалено поведение е трябвало да положат усилия за промяна, за да не бъдат санкционирани.

От профсъюза посочават още, че подобни мерки вече се прилагат и в други държави. "В Италия преди няколко месеца въведоха оценка за дисциплина. Тя играе роля при кандидатстване или дори за запазване на статута на ученика в дадено училище. Във Франция и Великобритания неспазването на училищните правила е изключение, а училищните власти имат право на санкции, глоби и съдебни действия срещу родители", коментира председателят на синдиката д-р Юлиян Петров. 

От синдикалната организация настояват още за безпрекословна забрана за използване на телефони в училищеи налагането на глоба в размер на 500 лева на родителите, които не се явяват при повикване от училището или не съдействат за разрешаването на проблеми.

От министерството на образованието са категорични, че промени, свързани с дисциплината в училище, изискват обсъждане с всички заинтересовани страни.

Идеята за оценки на поведение бе лансирана и през 2008 г. Тогава тя получи подкрепата и на тогавшния министърна образованието Даниел Вълчев.