неделя, 2 февруари 2025 г.

Огромна "дупка" от 800 000 километра в атмосферата на Слънцето

Снимка: NASA/SDO

Огромна коронална дупка, с ширина от почти 800 000 километра, се е отворила в атмосферата на Слънцето и излъчва бързодвижещ се слънчев вятър към Земята. Той предизвика ярки полярни сияния и лека геомагнитна активност.

Какво представляват короналните дупки?

Короналните дупки са области, където магнитните полета на Слънцето са се отворили, освобождавайки поток от заредени частици, наричани още слънчев вятър.

Тези области изглеждат по-тъмни на ултравиолетови изображения, тъй като горещите, светещи газове, които обикновено са задържани от магнитните полета, вече не са ограничени и се разпространяват в пространството.

Слънчевият вятър, който излиза от тази коронална дупка — чийто диаметър е над 62 пъти по-голям от този на Земята — се движи със скорости над 500 километра в секунда.

Според spaceweather.com, този поток е достигнал Земята на 31 януари и може да предизвика лека геомагнитна буря от категория G1. Макар тези бури да не са сериозни, те могат да засилят полярните сияния.

Как се образуват полярните сияния?

Сиянията възникват, когато слънчевият вятър взаимодейства с магнитното поле на Земята. Заредените частици от Слънцето се сблъскват с газовете в горната атмосфера, като кислород и азот, предавайки им енергия. Тази енергия се освобождава под формата на светлина, създавайки цветните явления, които виждаме в нощното небе. Колкото по-силен е слънчевият вятър, толкова по-динамични и разпространени могат да бъдат сиянията.

Според прогнозата на NOAA геомагнитна буря на 31 януари беше лека (G1). Тези бури не са необичайни и обикновено не водят до сериозни последствия, но космическото време е трудно за прогнозиране, както и метеорологичните условия на Земята. Затова, макар че предупреждения за геомагнитни бури от този тип са чести, те понякога не се проявяват.

Новините от днес и със задна дата