неделя, 2 февруари 2025 г.

След заръката на Борисов: Финансовият министър Теменужка Петкова спешно изиска информация за дефицита

 Финансовият министър Теменужка Петкова спешно е изискала от разпоредителите с бюджетни средства информация, необходима за изготвяне на проекта на Закона за държавния бюджет за 2025 г. и за точна предварителна оценка на дефицита за 2024 г. на начислена основа. Това съобщиха от Министерството на финансите (МФ) в неделя.

Снощи през фейсбук лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че в началото на следващата седмица ще поиска Петкова да обяви "какви и в какъв размер разходи, дължими за 2024 г., са забавени и прехвърлени за 2025 г., за да излезе заложеният дефицит на касова основа".

Всички първостепенни разпоредители с бюджет - министерства, ведомства, НОИ, НЗОК, общините и др., трябва да да предоставят следната информация:

  • Начислените задължения към доставчици в страната и чужбина за капиталови и за текущи разходи в т.ч. просрочени задължения, в т.ч. лихви;
  • Поетите ангажименти за капиталови и текущи разходи от предходни години, включително и 2024 г., извършени и документирани със сертификати, протоколи или други документи, приети от възложителите и предстои издаването на фактури от доставчиците или изпълнителите;
  • Поетите ангажименти за капиталови и текущи разходи от предходни години, включително и 2024 г., на проектен принцип, за които дейността е отчетена и изпълнена, но не е разплатена до края на 2024 г.;
  • Общият размер на невъзстановения данъчен кредит към 31.12.2023 г., 31.03.2024 г. и 31.12.2024 г. от Националната агенция за приходите.

Целта на изисканата информация е изготвянето на проекта на Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г., както и да бъде направена точна предварителна оценка на дефицита на начислена основа за 2024 г., който е един от Маастрихтските критерии за приемане на страната в еврозоната, посочват в съобщението си от МФ.

По повод различни спекулации в публичното пространство, Министерството на финансите подчертава, че публикуваните на 31 януари 2025 г. данни и информационен бюлетин за изпълнението на бюджета за 2024 г. са на касова основа, който не е предмет на оценка по отношение на критерия за членство в еврозоната.

В събота вечерта лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че няма да допусне европейските партньори на България да получат невярна информация за финансовото състояние на страната. Той съобщи, че има неразплатени и прехвърлени за следващата година плащания към фирми и близо 800 млн . лв невърнато ДДС на фирмите.

В момента вървят разгорещени спорове дали страната ни да поиска извънреден конвергентен доклад, който да потвърди готовността ни за влизане в Еврозоната.

Служебният министър, който управляваше финансите на държавата до началото на януари месец, излезе с такава препоръка към наследника си Теменужка Петкова, ГЕРБ, но правителството на Росен Желязков взе решение да изчака до февруари месец, тъй като под въпрос е изпълнението и на последния критерий за еврозоната - инфлацията. Водещи икономисти, включително и Централната банка потвърждават обаче прогнозата си, че страната ни ще се вмести в изпълнението на този критерий, но при политическото решение за параметрите на бюджета.

Новините от днес и със задна дата