![]() |
Снимка: Иван Миладинов |
На 17 февруари Брюксел стана арена на интензивен трансатлантически диалог между представители на Конгреса и администрацията на САЩ, членове на Европейския парламент, ръководствата на водещи енергийни и технологични компании от двете страни на океана, на влиятелни секторни асоциации и др.
Целта на работните срещи беше да се проучат стратегическите възможности за икономически растеж и иновации чрез укрепване на отношенията между САЩ и ЕС.Ключов момент от програмата беше кръгла маса, проведена в Европейския парламент, която фокусира вниманието върху стратегическите аспекти на енергийната политика и сигурност. Събитието, чийто домакин бе евродепутатът Цветелина Пенкова, заместник-председател на Комисията по промишленост, изследвания и енергетика (ITRE) в Европейския парламент и президент на Европейския енергиен форум (EEF), в партньорство с българския строителен холдинг "Главболгарстрой", събра на едно място политически лидери и индустриални експерти от двете страни на Атлантика.
Сред видните гости от американска страна бяха конгресмен Лари Бушон, дългогодишен член на Камарата на представителите на САЩ и на Комисията по енергетика и търговия, и Донна Шалала, бивш член на Камарата на представителите и високопоставен служител в американската администрация. Двамата представиха американската перспектива за развитието на енергийния сектор и очертаха ключови тенденции.
Конгресмен Бушон подчерта дълбоката трансформация, която преживява енергетиката в САЩ, отбелязвайки постепенното отказване от въглищата в полза на природния газ, което значително е намалило въглеродните емисии. Особено внимание бе отделено на новите законодателни инициативи в сферата на ядрената енергия, по-специално развитието на малки модулни ядрени реактори, които той определи като "енергийното решение с нулеви въглеродни емисии и голям потенциал за бъдещето".
Донна Шалала потвърди ангажимента на САЩ към опазването на околната среда, отбелязвайки двупартийната подкрепа, на която се радва тази кауза. Тя подчерта, че ядрената енергия все повече се възприема като ключов фактор за постигане на екологичните цели, освен че е надежден източник на енергия.
Двамата американски представители категорично заявиха, че индустрията и бизнесът имат ключова роля в предоставянето на дългосрочни и ефективни енергийни решения на глобално ниво. Също така бе акцентирано, че водещите производствени сектори в САЩ са насочили усилията си към оптимизация на ресурсите и разширяване на потреблението на природен газ, който се разглежда като стратегически важен ресурс за световния енергиен пазар. В момента енергийната структура на САЩ се състои от 40% природен газ, 20% въглища, а останалата част се заема от ядрена енергия и възобновяеми източници. Очаква се значително увеличение на дела на ядрената енергия, която се приема за надеждно и нисковъглеродно решение.
Дискусиите повдигнаха въпроса за инфраструктурните предизвикателства пред енергийния сектор, като модернизацията на енергийните мрежи и внедряването на нови технологии бяха определени като ключови за повишаване на ефективността и сигурността на доставките. Трансатлантическото сътрудничество между Европа и САЩ бе оценено като решаващо за справяне с тези предизвикателства.
Участниците в дискусиите подчертаха, че европейският пазар също се стреми към балансирани решения, които съчетават икономическа ефективност и дългосрочно развитие. Въпреки различията в енергийните стратегии на отделните държави, общата цел остава намирането на екологично чисти и финансово достъпни енергийни източници, които да подкрепят конкурентоспособността на индустрията. В тази връзка, сътрудничеството между бизнеса и технологичния сектор от двете страни на Атлантика е от ключово значение.
Емил Ангелов, изпълнителен директор на "Главболгарстрой Холдинг", акцентира върху значението на задълбочаването на трансатлантическото сътрудничество в областта на енергийната търговия и технологии. Той заяви, че продължаващият обмен между ЕС и САЩ ще бъде от решаващо значение за насърчаването на развитието и за гарантирането, че и двата региона ще останат лидери в напредъка на енергийните решения.
В рамките на посещението си в Брюксел, представители на "Главболгарстрой", Американската търговска камара в България, американските делегати и ръководството на AmCham EU проведоха съвместна работна среща, фокусирана върху бизнес средата, енергетиката и регулаторните предизвикателства в контекста на Европейския съюз и трансатлантическите отношения.
Сред водещите теми бяха участието на бизнеса в диалога с европейските институции, ролята на ядрената енергетика, технологичния напредък в строителството и необходимостта от адаптиране на регулациите спрямо новите икономически реалности. Американските делегати подчертаха активните усилия на бизнеса в САЩ за намаляване на въглеродните емисии и значението на икономическите и пазарни фактори при формирането на дългосрочни стратегии в енергийния сектор.
Пламена Ненкова, заместник изпълнителен директор "Международни отношения и бизнес развитие" на "Главболгарстрой Холдинг", представи международното позициониране и участие на строителния холдинг в специализирани индустриални и енергийни стратегически дебати. Тя подчерта, че компанията има представителства в Брюксел и Вашингтон и членува в редица европейски и глобални асоциации, включително в Световния икономически форум. Ненкова отбеляза и фокуса на компанията върху високотехнологични проекти, както и приноса на строителния холдинг за реализирането на голям брой стратегически инфраструктурни проекти, ориентирани към развитието на енергийната свързаност и пазарната интеграция.
Срещата засегна и възможностите за ключови инвестиции в България и ЕС, които биха могли да подпомогнат бизнес климата и конкурентоспособността на европейската икономика. В този контекст бе подчертана важността от внедряването на нови технологии в строителния сектор, които предлагат значителен потенциал за оптимизация и ефективност.
Диалогът в Брюксел подчерта общата цел на САЩ и ЕС за осигуряване на
енергийна сигурност, икономически растеж и екологична устойчивост, като
показа важността на непрекъснатия трансатлантически диалог и
сътрудничество за постигане на тези цели./ business.dir.bg