Снимка: БТА
Депутатите приеха декларация, в която се изразява позицията на 51-вото Народно събрание за неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна. "За" гласуваха 166 народни представители, 27 бяха "против" и 11 се въздържаха.
Въпреки очакванията, че темата, че България няма и не трябва да изпраща войници в Украйна ще е безспорна, в залата се проведе близо двучасов ожесточен дебат, защото декларацията, подготвена от управляващото мнозинство, не се хареса на всички.
Документът подкрепиха от ГЕРБ-СДС, "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ), "ДПС - Ново начало", "БСП - Обединена левица", "Демокрация, права и свободи" - ДПС и "Има такъв народ". "Против" гласуваха от "Възраждане", а от "Морал, единство, чест" (МЕЧ) и един депутат от ПП-ДБ се въздържаха.
В декларацията се призовава за постигане на траен и справедлив мир в Украйна и преговорен процес, който да включва всички непосредствено засегнати и заинтересовани от установяването и запазването на сигурността и стабилността в Европа страни, включително и България.
Също така парламентът призовава Министерския съвет да продължи политиката на Република България за мирно уреждане на международните конфликти чрез дипломатически средства и да насърчава инициативи, насочени към деескалация на конфликтите и намиране на устойчиви мирни решения.
От "Възраждане" предложиха редица редакции и отпадане на текстове от декларацията, което обаче не срещна подкрепа в пленарната зала. Критиките на хората на Костадинов бяха, че според тях документът не е достатъчно твърд. Не трябва "да се препоръчва" на Министерски съвет, а трябва "да се задължава" Министерски съвет, заявиха оттам. Сред предложенията на "Възраждане" беше от преамбюла да отпадне посочването на членството на България в НАТО и ЕС като основна гаранция за националната сигурност.
"Ако тези поправки не бъдат приети, ще гласуваме против тази декларация, защото тя остава една "врата в полето" за изпращане на български военнослужещи на територията на Украйна, заяви Ангел Георгиев ("Възраждане"). В момента лъжете гражданите, че няма да пращате български военнослужещи в България, но си оставяте редица хипотези, при които да направите това, допълни той. Георгиев коментира, че декларацията няма правно обвързваща сила, докато внесеният проект на решение от "Възраждане" задължава МС да не допусне изпращането на български военнослужещи.
Радостин Василев от МЕЧ също призова управляващите да поправят текста, иначе от групата ще се въздържат от подкрепа на декларацията, въпреки че са против изпращане на български военни в Украйна. Според "МЕЧ" от "Има такъв народ", които представиха декларацията, си правят личен ПР.
От ПП-ДБ също не бяха доволни, защото, според тях, трябва изрично да се запише, че Русия е агресор, а такъв текст в настоящата декларация няма. Отхвърлено беше предложението на Божидар Божанов от ПП-ДБ в преамбюла на декларацията Народното събрание да потвърди позицията си от 2022 г., че "осъжда продължаващата, непредизвикана и неоправдана пълномащабна война на Русия и престъпленията срещу Украйна и нейния народ".
Лидерът на ГЕРБ също взе отношение по темата, като каза, че наистина всички признават Русия за агресор, но някои се правят на "по ангели от Господа".
Тома Биков от ГЕРБ-СДС посочи, че целта на тази декларация е да успокои българските граждани, че няма да пращаме войски в Украйна. Оттам нататък започва тежък дебат за най-различни неща - от едната страна да осъдим Русия, от другата страна - да излезем от НАТО, нищо общо няма това с тази декларация, каза Биков. Ние стоим по средата между две парламентарни групи, които са "алафрангата", едните се правят на Тръмп, другите се правят на Байдън, и ние гледаме театър, коментира той. Тук се чу, че декларацията е "врата в полето", посочи Биков. Нищо съществено няма в тази декларация, даже поле няма, защото никой не ни е поканил за нищо, заяви той.
Тома Биков от ГЕРБ-СДС посочи, че целта на тази декларация е да успокои българските граждани, че няма да пращаме войски в Украйна. Ние стоим по средата между две парламентарни групи, които са "алафрангата", едните се правят на Тръмп, другите се правят на Байдън и ние гледаме театър, коментира той.
Борисов: Подкрепям Украйна и Тръмп
Никой не ни е поискал войски, каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пред журналисти в кулоарите на парламента по повод дебата за приемане на декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна.
Това беше потвърдено от министрите на отбраната и външните работи Атанас Запрянов и Георг Георгиев в четвъртък от парламентарната трибуна.
По думите на Борисов дебатът и решението са факт, защото такова решение е било взето на Съвета за съвместно управление с два на един гласа и ГЕРБ като прогнозируем партньор е дал своята подкрепа.
Според Борисов това се прави и за да се успокоят хората, защото жълтите медии и хибридните атаки, фалшивите новини, които се пускат, че ще пратим български момчета и момичета да се бият в Украйна, това е абсолютна лъжа.
По думите на лидера на ГЕРБ, позицията на партията е категорично в подкрепа на Украйна, което той е заявил пред председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен и премиери от Европейската народна партия. Заявих го пред вас, допълни Борисов, но сега от "Продължаваме промяната" гледам се опитват да изкарат, че има нещо различно от това. Не, няма, категоричен беше Бойко Борисов.
Разбира се, че ние винаги сме говорили за мир. Разбира се, че ние сме говорили за кръвопролитията, и тук изключително подкрепям президента Тръмп, да спре избиването на хора - на руснаци и украинци, на мирни граждани, и това трябва да се случи, каза Борисов.
Европа, която главно е потърпевша от тази война, хората, които са избити, икономическите санкции, огромното поскъпване, докладът на Марио Драги визирам с десетки проценти на горивата, правейки това европейската икономика неконкурентоспособна, това, че се очакват санкции или вдигане на мита пак на територията на Европа не е хубаво за нас, каза още Бойко Борисов.
На въпрос дали войната в Украйна е към края си, лидерът на ГЕРБ отговори, че това се решава между президентите Тръмп и Путин. Как ще се развият нещата, сигурно е в "главите на няколко човека в света, но не и в нашите", посочи Борисов.
Аз държа и се надявам, и се моля Европейският съюз (ЕС) да е на масата на преговорите, ние понасяме всички последици, подчерта бившият премиер. И припомни, че България е била сред държавите, които са помагали най-много, когато трябвала помощ на президента Зеленски. Сега има друг дневен ред и, като мощен ЕС, трябва да се преборим, да бъдем на масата за преговори, за да "не понесем всички последствия", подчерта Борисов.
На въпрос за легитимността на Володимир Зеленски като държавен глава, той обясни, че колко и как са легитимни едни ръководства решават народите на определените страни.
"Мир ще има, много зависи как ще бъде сключен за Европа", коментира още лидерът на ГЕРБ. Той се опасява от нова миграционна вълна към Европа. Представете си една 300 000 украинска армия, войници, които години наред са се били, изведнъж отиват в една разрушена страна, икономика, милиони украинци вече са се изнесли, и тази армия, която три години е била в окопите, ще се яви на борсата, ще тръгне по Европа, ако няма траен мир, обясни Борисов.
Според него това трябва да е и тема на нашите служби и общество. Затова Европа трябва да е на масата на преговорите, за да защитим всичко това, смята лидерът на ГЕРБ.
Борисов добави, че в българския парламент отново има опити за разделение, като и да се превърне той в говорилня - едни са про Москва, другите - про Брюксел. Когато трябваше да помагаме на Украйна с Пеевски и Кирил Петков го правихме, припомни лидерът на ГЕРБ.