Страници

сряда, 12 февруари 2025 г.

Засечена е нова опасна дрога - "слонска упойка"

 "Мощността на различните психоактивни вещества за производителите е важна. Колкото е по-силен, толкова с по-малко инвестиция се правят повече дози. Тук рискът е, че в тази възможност за влагане на съставки невинаги може да бъде прецизно регулирано количес 

Нов вид изключително силен наркотик навлиза в няколко държави. Става въпрос за т.нар. "слонска упойка", която е по-силна от фентанила и води до ужасяващи последици за употребяващите. Това заяви пред БНР Стефан Бакалов, началник на Отдела за борба с наркотрафика в Агенция "Митници".

Употребата на синтетични опиоиди е модна тенденция, каза още той.

Синтетични опиоиди са вид психоактивни вещества, които се използват в хуманната медицина от години, но предприемчиви наркодилъри са започнали да произвеждат и продават тези вещества нелегално. Синтетичните опиоиди са изключително мощни. Те се влагат в различни видове наркотични вещества като кокаин, марихуана, амфетамини и хероин, за да подсилят ефекта. Има информация, че се вкарват и във вейпове. Говорим за смъртоносни видове наркотични вещества. Затова информираността трябва да бъде основната ни задача".

"Слонската упойка" е вид транквилант, който се използва във ветеринарната медицина, като често се използва за слонове - толкова е мощен. Когато се приеме от човек, се стига до състояние на кома или хората падат на земята и стоят безмълвни дълго време", допълни той пред Нова тв.

Опасната дрога присъства в Европа от миналата година според информацията на властите. "Стараем се да информираме децата предварително колко страшно може да бъде. В съседни държави има случаи, в България все още нямаме данни или поне не сме разбрали", каза Бакалов.

"Мощността на различните психоактивни вещества за производителите е важна. Колкото е по-силен, толкова с по-малко инвестиция се правят повече дози. Тук рискът е, че в тази възможност за влагане на съставки невинаги може да бъде прецизно регулирано количеството. Това е опасният момент, при който настъпват усложнения от свръхдоза и много често смърт", каза специалистът от Агенция Митници.

Настоящето и бъдещето ни ще бъде определяно от полусинтетични и синтетични наркотици. Те започват да се произвеждат във все повече държави, твърди експертът. В Европа най-често се употребяват електронни вейпове с вещества, близки до канабиса, обясни още той.

"Т.нар. канабис продукти, които се влагат във вейпове, вече втора-трета година са едни от най-масовите психоактивни вещества, които се използват от българските деца. Този тип приемане на психоактивни вещества изглежда по-безобиден. Това дава възможност на тийнейжърите масово да го разпространяват и да го използват. 

В Европа има няколко вида от тези полусинтетични и синтетични вещества, които имитират растителния продукт на канабиса. За съжаление, те са по-силни и по-опасни. Новият момент е, че тези вещества вече се произвеждат на територията на повечето държави в ЕС. Отглеждането на продукти със СБД дава вид прекурсор за производство на тези наркотици. Този легален прекурсор трудно може да бъде поставен под забрана - той няма психоактивно действие", добави Бакалов.

По думите му има райониране на търсенето и предлагането на различните видове наркотични вещества.