Страници

петък, 21 февруари 2025 г.

"Страната му изобщо нямаше да съществува". Защо в САЩ атакуват Зеленски?

  

"Страната на Зеленски сега изобщо нямаше да съществува, ако не беше щедростта на САЩ. Кажете "благодаря"! А ако не сте съгласни с президента в нещо, вдигнете телефона и му се обадете. Или на нашите дипломати.

Не е необходимо да тръгвате на прес-тур из Европа, обиждайки президента на САЩ. Това е оскърбително за него, за мен и за целия американски народ", заяви вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс.

"На всичкото отгоре е и глупаво. Всеки, който познава президента Тръмп, ще ви каже: това не е начинът да го накарате да промени мнението си. Зеленски трябва да си наеме по-умни съветници", добави той.

От няколко дни Тръмп и екипът му атакуват Зеленски с тежки обвинения.

Какво се опитва да постигне Тръмп по този начин?

Ако анализираме изявленията му, можем да видим три основни цели, пише украинското издание "Страна".

Първата е да се спре публичното противопоставяне на Зеленски на инициативите на Тръмп, което започна с Мюнхенската конференция. По-специално става дума за критиките на Зеленски към преговорите между САЩ и Русия (между другото, украинският президент спря публично да критикува този формат на преговори и Тръмп като цяло след поста на американския президент за "диктатора Зеленски").

Вторият е да се накара Украйна да подпише споразумението за находищата на полезни изкопаеми със САЩ, което Зеленски сам инициира, като предложи минерали в залог за продължаваща подкрепа от страна на САЩ от есента насам. Тръмп обаче преосмисли идеята и поиска залежи и инфраструктура на стойност половин трилион долара в замяна на вече предоставената подкрепа. Зеленски отказа да подпише споразумението, с което си навлече гнева на Тръмп. Сега, според западните медии, американците са връчили на Киев "подобрена" версия на споразумението и обкръжението на Зеленски го съветва да подпише документа, за да не обтяга още повече отношенията с Вашингтон. Така че по този въпрос Тръмп вероятно е близо до изпълнението на задачата си.

Дори обаче Зеленски да подпише споразумението, ще възникне друг въпрос - има ли изобщо в Украйна полезни изкопаеми (с доходоносен добив) на стойност 500 млрд. долара? Експертите имат големи съмнения. Така че с тази сделка може да има още много проблеми.

Третата задача на Тръмп е да подтикне Зеленски към избори. Или, по-точно, да го накара да приеме формата на мирното споразумение "първо прекратяване на огъня, след това избори, а след това сключване на дългосрочно мирно споразумение" (в същото време, според западните медии, този формат вече е съгласуван с Москва).

Нещо повече - изключително острата реторика на Тръмп и неговите поддръжници по отношение на Зеленски създава у наблюдателите впечатлението, че Белият дом възприема изборите като форма на гарантирано оттегляне на действащия украински президент от поста.
"Изглежда, че Тръмп иска да се отърве от Зеленски, когото никога не е харесвал и когото смята за неудобен. Тук не става въпрос за изборите. Става дума за елиминирането на Зеленски", заяви украински политик пред британското издание "Иконъмист".

Но, разбираемо, този подход не устройва самия Зеленски. И той не показва никакво желание да се съгласи с предложената схема "прекратяване на огъня - избори - мир". Според версията, разпространявана в политическите среди, основната цел на Зеленски в хода на преговорите със САЩ и Русия е да получи гаранции, че ще запази властта след края на войната. И ако получи тези гаранции, той ще се съгласи на прекратяване на огъня и на други условия на мирното споразумение. Засега обаче няма сигнали, че Вашингтон и Москва са готови да предоставят на Зеленски такива гаранции.

Напротив, натискът от страна на Тръмп и неговия екип върху украинските власти само се засилва.

На този фон в Украйна вече се обсъжда заплахата от спиране на американската военна помощ. Вярно е, че много хора не вярват в това. Аргументът е - "Вашингтон не може да даде на Русия победа, защото тогава Украйна ще се превърне във втори Афганистан, което ще бъде позор за Тръмп и показател за неговата слабост".

Очевидно "Банкова" разбира сложността на ситуацията. Очевидно и затова от вчера Зеленски не реагира публично на все по-острите обвинения от Вашингтон срещу него, за да не утежнява и без това сложната ситуация. Може би сега той се опитва да прецени настроенията в Европа по отношение на готовността ѝ да подкрепи Украйна дори в случай на прекратяване на американската помощ. И вече въз основа на това Зеленски и ще реши как да действа и как да отговори на исканията на Тръмп.

За Зеленски би било по-добре да напусне Украйна "незабавно", заяви източник от близкото обкръжение на Тръмп пред в. "Ню Йорк Поуст". "Най-добрият вариант за [Зеленски] и за света е, ако той незабавно замине за Франция", казва източникът.

Според друг източник на изданието от Белия дом разговорите за избори и смяна на ръководството на Украйна са започнали да се засилват в обкръжението на Тръмп преди няколко месеца. "Антизелените настроения са широко разпространени в Западното крило", казва събеседникът.

Друг служител на Белия дом е заявил пред изданието, че "подобно на папата не съм фен на някой, който забранява църкви", визирайки украинския закон от август, който позволява затварянето на УПЦ.

При това източниците твърдят, че засега Тръмп няма очевиден претендент, когото САЩ биха предпочели, ако изборите се проведат в Украйна.

Повратната точка за Тръмп е станал отказът на Киев да подпише споразумението за редките минерали. Там смятат това за измама, тъй като Зеленски преди това се е "съгласил" с нея.

"Помощници на Тръмп твърдят, че президентът вярва, че Зеленски се е съгласил по принцип през септември по време на среща в Тръмп Тауър да предостави на САЩ редки земни елементи за 500 млрд. долара като компенсация за 183 млрд. долара помощ, одобрена от Конгреса", пише изданието.

САЩ и Русия са се договорили за оставка на украинския президент след прекратяването на огъня, заяви бившият съветник на Зеленски Алексей Арестович.

"Сценарият е одобрен между Русия и Съединените щати. Той изглежда приблизително по следния начин. Преустановяване на огъня. Зеленски подава оставка. Доброволно", съобщи той.

Според Арестович сега САЩ "деликатно обясняват, че най-доброто, което може да направи, е да подаде доброволно оставка с цялото си обкръжение. Включително всички силови министри, цялата канцелария и така нататък".

Трябва да се избере нов премиел и нов председател на Върховната рада, "които за кратък период от време, 6-8 месеца, да стабилизират страната, да изяснят избирателните списъци и така нататък. Да осигурят прекратяването на огъня, да демобилизират армията, да отменят военното положение и след това да доведат страната до избори".

"Следвоенната епоха ще бъде без Зеленски. Зеленски знае за този сценарий. Ето защо това го вбесява. Ето защо той няма да се съгласи с него. Затова [специалния посланик за Украйна на Тръмп Кийт] Келог си тръгна без пресконференция. Това означава, че ще бъдат използвани други средства, за да бъде накаран да разбере, че е време да подаде оставка", заяви Арестович.

Срещата Тръмп-Путин ще зависи от напредъка в прекратяването на войната

Срещата между Тръмп и Путин "до голяма степен ще зависи от това дали ще успеем да постигнем напредък в прекратяването на войната в Украйна". Заяви междувременно държавният секретар на САЩ Марко Рубио.

По думите му той е обсъдил такава среща по време на разговорите с Лавров в Саудитска Арабия. "Няма да има среща, докато не разберем за какво ще бъде тя", добави Рубио.

"Обикновено тези срещи не се провеждат, докато не стане ясно, че ще доведат до някакъв резултат или ще постигнат някакъв напредък", заяви държавният секретар.

"Затова кога ще се състои тази среща, ще зависи много от това дали ще успеем да постигнем напредък в прекратяването на войната в Украйна. И ако това се случи и тази среща затвърди споразумението, тогава мисля, че всички ще трябва да отпразнуват факта, че президентът Тръмп е миротворец", добави той.

Той също така заяви, че САЩ не са обсъждали в Рияд отмяната на санкциите и териториалните въпроси с Русия, "все още не сме на този етап".

През последните месеци официални представители на САЩ и Русия са се срещали тайно в Швейцария за неофициални дискусии относно войната в Украйна, предаде Ройтерс.

Последната среща се е състояла миналата седмица по време на Мюнхенската конференция, пише агенцията, като се позовава на свои източници.

Този алтернативен канал за комуникация е започнал да работи веднага след победата на Тръмп на изборите на 5 ноември.

Участниците в разговорите са от диломатическите и силовите кръгове. Само тесен кръг от съветници на Тръмп са знаели за тези разговори. Не е известно дали на тях са присъствали украинци.

Целта на срещите е била "да се подобри комуникацията и да се обсъдят идеи". Но не е известно дали те ще продължат и след откриването на официалните преговори.

dnes.dir.bg