![]() |
Снимка: AP/БТА |
Бавно, но сигурно, новото нормално ще се разпространи, и от Вашингтон - ще се наложи в целия свят, а Северна Македония е сред първите "които подкрепят това ново нормално", заяви на пресконференция днес премиерът на Република Северна Македония Християн Мицкоски, който от средата на миналата година, когато ВМРО-ДПМНЕ състави правителство, направи три посещения във Вашингтон.
"Вярвам, че с контактите, които имаме с тесния кръг на президента Тръмп, можем само да спечелим, а не да загубим. Двустранният спор, който имаме с източната ни съседка (България) е спор, който няма нищо общо с ценностите на 21 век и смятам, че възможно най-скоро трябва да започнем официално преговорите с ЕС, които са част от този двустранен спор. Всички атрибути, които са част от този двустранен спор, който определени политически кръгове в източната ни съседка третират като свой основен приоритет, смятам, че няма нужда да ги коментирам. Защото по въпроси, свързани с идентичността на македонския народ, позицията ми е известна", заяви на пресконференцията Мицкоски в отговор на журналистически въпрос дали смята, че новата администрация на американския президент Доналд Тръмп ще успее да помогне на страната "да разреши спора с България".
На същия въпрос вчера, когато беше на посещение в община Гази баба, Мицкоски заяви, че "не само на срещите в САЩ, но и преди това" е получавал подкрепа за европейската интеграция на Северна Македония и от никого не е чул, че страната не трябва да бъде член на ЕС.
"Трябва да започнем да печелим във Вашингтон, Брюксел, Берлин, Париж, Рим, Лондон, навсякъде, където, за съжаление, поради безотговорни политици (в Северна Македония) не сме имали амбицията да го направим (до сега). Нашата амбиция е да се опитаме да представим истината, истинската истина, която наранява македонците и гражданите на (Северна) Македония, защото това е истината, която чувстваме и която създава разочарование. Ще продължим да се борим", заяви Мицкоски.
Премиерът на Северна Македония обяви, че ще продължи да изгражда съюзи "с всички страни" и в петък отива в Истанбул, където ще има "обяд с турския президент Ердоган", а аргументите на правителството за европейска интеграция на страната ще бъдат представени на междуправителствена конференция с Унгария през следващата седмица в Будапеща.
По-рано президентът на Северна Македония заяви, че страната му подкрепя проекторезолюцията на САЩ за Украйна, внесена в Общото събрание на ООН.
Мицкоски не даде конкретно обяснение за решението Скопие да подкрепи резолюцията на САЩ, а не тази, внесена от ЕС.
"Решихме, че ще подкрепим резолюцията, представена от Съединените щати. Очаквам да бъде подкрепена от мнозинството в ООН", кратко отговори Мицкоски.
"Решенията на Република Северна Македония по отношение на подкрепата на резолюциите на Общото събрание на ООН се вземат въз основа на задълбочено проучване и анализ на глобалните външнополитически събития, установените позиции на влиятелни международни участници в тях и ангажимента на Северна Македония за укрепване на мира, сигурността и просперитета в света, както и стратегическия интерес на държавата за създаване на стабилна позиция и изграждане на по-силни отношения с нашите стратегически партньори", посочи в съобщение Министерството на външните работи и външната търговия на Северна Македония, след като премиерът на страната Християн Мицкоски на практика не отговори на въпроса защо страната подкрепя американската, а не европейската резолюция за Украйна.
Според съобщението на МВнР на Северна Македония специално внимание е
било обърнато "на настоящите силни усилия на президента и
администрацията на САЩ за бързо прекратяване на военните действия между
Украйна и Руската федерация чрез ефективни и директни преговори, чиято
основна цел е постигането на траен мир и сигурност в Украйна... възможно
най-скоро".
От Министерството на външните работи и външната търговия в Скопие
уточняват, че решението (относно гласуването в ООН) не трябва да се
тълкува като оттегляне или промяна "на изразени по-рано позиции".
"Република Северна Македония потвърждава отново силната си подкрепа за Украйна и продължава да осъжда агресията на Руската федерация, като същевременно изразява силна солидарност и отговорност към украинския народ и неговите усилия да защити напълно своята териториална цялост, суверенитет, независимост, свобода и демокрация", се казва в съобщението на Министерството на външните работи на Северна Македония.
Очаква се и двете резолюции да бъдат представени на Общото събрание на ООН днес, когато се отбелязва третата годишнина от началото на руската инвазия в Украйна.