Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) съобщи, че извършва предварително проучване на всички данни и фактори, обуславящи наблюдавания ръст на цените на хранителните стоки от първа необходимост. Това антимонполният регулатор прави "във връзка с наблюдаваното през последните месеци повишение на цените на храните от първа необходимост в страната и с оглед правомощията си".
Заедно с това, КЗК отбелязва, че нейната компетентност, определена изрично в Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК), не допуска ценово регулиране, установяване и санкциониране на спекула от търговците, нито пък овладяване на инфлацията. Изменението на цените на определени продукти, изтъква КЗК, "би могло да представлява нарушение на ЗЗК само ако не се дължи на пазарните процеси" - промяна на търсенето, политическата и международната обстановка и други обективни фактори, "а е резултат от съгласувано или координирано поведение на пазарните участници или на антиконкурентни практики на предприятие с господстващо или монополно положение".
Какво прави КЗК
Комисията отбелязва, че през последните години осъществява "непрекъснат мониторинг на конкурентната среда на пазара" на храни, за което, според нея, свидетелстват множеството извършени анализи и антитръстови проучвания. Изследвани са основните фактори, въздействащи върху динамиката на цените на дребно на жизнено важни хранителни стоки. Във връзка с това е установено, че "до голяма степен цените на хранителните стоки, търгувани на стоковите борси и тържища у нас, се влияят в значителна степен от цените на световните борсови пазари и България все повече става част от глобалното пазарно пространство, следвайки както положителните, така и негативните тенденции". Същите процеси, свързани с повишение на основните хранителни продукти се наблюдават и в редица европейски държави и по-конкретно съседни на страната, които през последните седмици породиха масово обществено недоволство и промяна в потребителското търсене, коментира антимонополният регулатор.
Какво ще прави сега
Комисията съобщи, че ще проучи отново поведението на всички участници на взаимосвързаните пазари на производството и търговията с основни хранителни стоки, с оглед предприемане на евентуални действия съобразно правомощията й, които да подпомогнат конкуренцията и да допринесат за правилното развитие на пазарната среда.
Пазарните проучвания изискват време, за да бъдат събрани и анализирани достатъчно доказателства, които обосновават дали е извършено нарушение на закона, посочва КЗК.
След като проучванията приключат, ако са налице съмнения за извършени нарушения, представляващи забранени търговски практики или други нарушения на ЗЗК, "Комисията няма да се поколебае да упражни законовите си правомощия, в това число да санкционира нарушителите".
КЗК подчертава, че разгласяването в публичното пространство на съмнения за наличието на съгласувани действия между участниците (картели) в дадени сектори възпрепятства ефективното упражняване на нейните правомощия за разкриване на тайни споразумения, които ограничават конкуренцията. Във връзка с това КЗК насърчава всеки, който разполага с информация и/или доказателства за евентуално антиконкурентно поведение на пазарните участници да ги предостави на електронен адрес delovodstvo@cpc.bg или посредством анонимния електронен канал за подаване на сигнали на интернет страницата на КЗК.
Комисията припомня и възможността за предоставяне на информация и доказателства за таен картел във връзка с Програмата за освобождаване от санкция или намаляване на санкциите, която също може да се намери на страницата на КЗК.
Съобщението на КЗК за стартиране на проичване идва ден преди обявения за 13 февруари от четири организации бойкот на търговските вериги и магазини за хранителни стоки. На 10 февруари в интервю за БТА изпълнителният директор на Сдружението за модерна търговия Николай Вълканов каза, че призивите за бойкот в България идват в момент, когато потребителската инфлация при храните изглежда овладяна - Националният статистически институт (НСИ) регистрира намаляване на инфлацията за декември, а страната ни е на сантиметри от това да покрие критерия за ценова стабилност за еврозоната.