Премиерът на РСМ Християн Мицкоски заяви пред парламента в Скопие, че не вижда причина за вписването на българите в Конституцията на страната. Той попита защо пред Албания няма същото изискване, при положение, че в страната 8000 души са декларирали българското си самосъзнание. Българското външно министерство веднага реагира - излезе с позиция, като припомни на македонския премиер какви са европейските ценности и стандарти.
Мицскоски: Защо за нас това е условия за ЕС, а за Албания не е?
"Истинският въпрос е защо около 700-800 българи в (Северна) Македония, които декларират, че техният майчин език е български, трябва да бъдат включени в конституцията и защо за Албания няма това изискване, тези осем хиляди (декларирали се като българи на последното преброяване в Албания) да бъдат включени в конституцията (на Албания)? Това е същественият въпрос", заяви от парламентарната трибуна Мицкоски, цитиран от БТА.
Думите му бяха в отговор на въпрос на депутата от Левица Димитър Апасиев, който попита дали Северна Македония ще отвори консулство в албанския град Корча и как посланикът на страната ще се противопостави "на агресивната българска пропаганда" в Албания с бюджет от 180 евро месечно.
По думите на Мицкоски стратегията на правителството на Северна Македония е най-напред икономически да укрепи страната, а след това с част от средствата да бъдат открити консулства и в Корча, но "и в други страни по света".
"Резултатът от икономическата бездна, в която се намираме, е именно бюджетът от 180 евро, който получава македонският посланик в Тирана. И не само в Тирана, но и македонският посланик в Брюксел получава месечен бюджет от 300 евро, македонският посланик в САЩ получава 300 долара, защото толкова има тази окрадена, ограбена Македония. Хайде да говорим и да направим икономическа стратегия, а след това ви обещавам, че тези 2300 (вписали се като македонци в Албания), на следващото преброяване ще са 12 300", заяви Мицкоски.
В последното преброяване, което се проведе в Албания, като българи са се определили 7057 граждани, а в графата "македонци" са се вписали 2281 граждани, при 5512 от преброяването през 2011 година. Тези резултати предизвикаха сериозно напрежение в Северна Македония веднага след обявяването им. Преброяването през 2023 г. е първото, откакто през 2017 г. Албания призна българското малцинство страната.
"Въпросът е следният, ако при преброяването през 2023 г. има повече от осем хиляди българи, а през 2011 г. бяха 5500 македонци, а сега те са 2300, теоретично останалите три хиляди са попаднали в асимилаторската българска политика, както твърдите. Но тези, останалите, до осем хиляди, какви са? Албанци ли?", попита Мицкоски от парламентарната трибуна.
По думите му "македонците, не само в Албания, но и в Сърбия, България, Гърция, Косово и навсякъде по света, трябва да знаят, че един от основните приоритети на това правителство са именно те".
България отговори: Такива са европейските ценности и стандарти
"Министерството на външните работи (МВнР) изразява своето дълбоко разочарование и категорично осъжда последните изказвания на премиера на Република Северна Македония (РСМ) Християн Мицкоски. Тези изявления не само изопачават реалността, но и подкопават усилията за изграждане на добросъседски отношения и европейска интеграция", пише в позиция на ведомството, разпространена до медиите.
"Бихме искали да подчертаем, че въпросът за правата на българите в Северна Македония не е двустранен спор между нашите две държави, а е въпрос, който засяга основните европейски ценности и стандарти", казват от външното министерство.
"Напредък в процеса на европейска интеграция на РСМ е възможен само чрез пълноценно и цялостно изпълнение на Европейския консенсус, договорен и приет от Съвета на Европейския съюз (ЕС) през 2022 г., важна част от който са и измененията на Конституцията на страната. Уважението към правата на малцинствата и гарантирането на тяхното равноправие са фундаментални принципи на Европейския съюз. В този контекст Северна Македония, като страна кандидат за членство в ЕС, носи отговорността да приведе своето законодателство и практика в съответствие с тези принципи", допълват от МВнР.
"Също така, бихме искали да обърнем внимание на факта, че огромен брой граждани на Северна Македония са придобили българско гражданство, признавайки своя български произход и идентичност.
Призоваваме властите в РСМ да се въздържат от реторика, която насажда разделение и омраза, и вместо това да се фокусират върху изпълнението на критериите за членство в ЕС, включително защитата на правата на всички етнически общности в страната. Само чрез искрен диалог и взаимно уважение можем да постигнем устойчиво развитие и просперитет за нашите народи в рамките на обединена Европа", пише още в позицията на МВнР.
Слави Трифонов с гневен пост: Няма грам благодарност, само омраза и самозаблуда
Лидерът на "Има такъв народ" (ИТН) Слави Трифонов също реагира с гневен пост на думите на Мицкоски.
"Няма грам благодарност, грам уважение, грам логика. Нищо няма. Само омраза и самозаблуда", написа Трифонов в профила си във Фейсбук.
Според него Мицкоски е избран демократично, но цялата му предизборна кампания е била основана на омраза към българите и сега говори заради тези, които са го избрали.
Лидерът на ИТН припомня, че България първа призна Северна Македония като самостоятелна държава, "въпреки цялата ни история, въпреки цялата измислица, която представляват, въпреки всичките глупости, които говорят от години против нас".
"Обаче, там има хора, които се чувстват българи. Които са българи! А България е навсякъде, където живее дори и един българин само. А там са много повече от един. Много, много, много повече. За тях трябва да се грижим, тях трябва да ги мислим и заради тях трябва да ни пука", пише още лидерът на ИТН.
"А въпросният Мицкоски, тия дето са го избрали и тия, които се радват на това, което той говори, доколкото зависи от мен, всичките тия, начело с Мицкоски ще видят Европейски съюз през крив макарон. През много крив макарон", добави Трифонов.