Четири организации обявиха бойкот на търговските вериги и магазини за хранителни стоки за днес, 13 февруари, на фона на саботирането на супермаркетите в Западните Балкани заради разочарование от растящите цени.
"Защо един и същи продукт в една и съща търговска верига има по-високи цени у нас, отколкото в същата търговска верига в Германия, Австрия, например. Затова обявяваме общонароден бойкот на всички тези хранителни магазини в България, да последваме примера на хърватите, който доведе до сваляне цените на много хранителни стоки", мотивират позицията си Федерацията на потребителите в България, сдружение "За достъпна и качествена храна", "Обединени пенсионерски съюзи" и "Системата ни убива". Акцията подкрепи и бившият омбудсман Мая Манолова. Инициаторите изразиха по време на пресконференция на 10 февруари абсолютната си увереност, че подобен бойкот ще има ефект.
Група във Фейсбук пък призова за "масово пазаруване", изброявайки три от най-големите търговски вериги и наричайки организаторите на инциативата за бойкот "копейки..., които се редят на опашка за олио на промоция".
В същото време някои от търговските вериги обявиха намаления на много от продуктите си.
На 10 февруари в интервю за БТА изпълнителният директор на Сдружението за модерна търговия, което обединява повечето големите търговски вериги у нас - Николай Вълканов, каза, че призивите за бойкот в България идват в момент, когато потребителската инфлация при храните изглежда овладяна - Националният статистически институт (НСИ) регистрира намаляване на инфлацията за декември, а страната ни е на сантиметри от това да покрие критерия за ценова стабилност за еврозоната.
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) съобщи вчера, че започва предварително проучване на всички данни и фактори, обуславящи наблюдавания ръст на цените на хранителнито стоки от първа необходимост. "С оглед социалната значимост на сектора и засиления обществен интерес, Комисията ще проучи отново поведението на всички участници на взаимосвързаните пазари на производството и търговията с основни хранителни стоки, с оглед предприемане на евентуални действия съобразно правомощията й, които да подпомогнат конкурентния процес и да допринесат за правилното развитие на пазарната среда", се казва в съобщението на антимонополния регулатор.
"БСП - Обединена левица" внесе законопроект за определяне на максимална надценка на основните храни. Подобен законопроект внесе и "ДПС - Ново начало". Двете политически сили са притеснени, че стотици хиляди граждани не могат да си позволят най-основните хранителни продукти заради високата инфлация.
Според Сдружението за модерна търговия, такива тавани на цените са отговорни за покачването на инфлацията.
На потребителите на Балканите им писна: Покачващите се цени в супермаркетите в региона свиват бюджетите им за ежедневни нужди. Техният отговор: Не пазарувайте. Поредица от бойкоти на търговски вериги се разпространиха от Хърватия до България. Но въпросът е - ще постигне ли нещо този бойкот?
Всичко започна в Хърватия в края на януари: през последните седмици страната стана свидетел на значителен брой бойкоти на супермаркети, тъй като гражданите изразяват разочарованието си от ескалиращите цени - разочарование, споделяно от купувачите в други държави членки на ЕС и в някои от тези, които искат да се присъединят към блока, писа вчера Европейският нюзрум - платформа за сътрудничество между 23 европейски осведомителни агенции, съобщи БТА.