На третата годишнина от началото на пълномащабната руска инвазия в Украйна Киев получи обещания за помощи в размер на милиарди долари, а група западни лидери посетиха украинската столица, за да засвидетелстват подкрепата си за тази страна, докато френският президент отиде във Вашингтон, за да пледира украинската кауза пред американския си колега, обобщават световните агенции.
"Европа е тук, за да укрепи Украйна в този критичен момент", заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която беше сред западните лидери, пристигнали сутринта с влак в Киев, отбелязва ДПА и БТА.
Заедно с нея в Украйна дойдоха и председателят на Европейския съвет Антонио Коща, премиерите на Испания и Канада и лидерите на балтийските и скандинавските страни.
От Киев Фон дер Лайен обяви, че ЕС ще отпусне помощ за Украйна в размер на 3,5 милиарда евро още през март, вместо по-късно през годината. Тя също така обеща и повече мерки в подкрепа на енергийната сигурност на Украйна и на ЕС. Фон дер Лайен обеща и широкообхватен план за ускоряване на производството на европейски оръжия и за засилване на отбранителните способности на Европа. Този план ще бъде представен на европейска среща на върха на 6 март в Брюксел.
Лидерите на редица от гостуващите в Киев страни, обещаха по отделно
също големи помощи за Украйна. Общата сума на всички обещани средства
днес е 10 милиарда евро, коментира ДПА.
След срещата на върха в Киев между Зеленски и гостуващите му евролидери се състоя и пресконференция.
"Украйна може да се присъедини към Европейския съюз преди 2030 г., ако реформите в страната продължат с настоящата си скорост и качество, заяви на нея председателката на ЕК Фон дер Лайен на пресконференция в Киев, цитирана от Ройтерс. Председателят на Европейския съвет Антонио Коща добави, че присъединяването към ЕС ще бъде най-важната гаранция за бъдещето на Украйна. Той подчерта, че мирът не трябва да възнаграждава агресора, а само конкретни и силни гаранции за сигурност ще осигурят всеобхватен, справедлив и траен мир в Украйна и в Европа като цяло.
Коща добави, че страните от ЕС са готови да увеличат финансовата и военна подкрепа за Киев, за да изградят бъдещето на Украйна в рамките на Общността. "ЕС вече е готов да направи всичко необходимо за своята сигурност и да продължи да подкрепя Украйна. Ето защо свикам специален Европейски съвет следващата седмица, на 6 март, за подкрепа на Украйна и укрепване на отбраната на Европа. Работейки в тясно сътрудничество с ЕК и с Урсула (фон дер Лайен), ние сме готови ефективно да предоставим нашите отбранителни способности и да инвестираме значително в тях", каза той.
От Киев Фон дер Лайен предупреди, че автократите по света гледат внимателно, за да видят дали Русия може да се измъкне заради това, че е атакувала съседа си и е нарушила международно признати граници, отбелязва ДПА.
Паралелно с това министрите на външните работи на страните членки от
ЕС приеха днес 16-и пакет от санкции срещу Русия. В отговор на което
говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза, че не вижда основа за
подновяване на диалога с ЕС, защото европейците вървят по пътя на
санкциите.
А руският външен министър Сергей Лавров заяви, че Русия ще се съгласи
единствено на прекратяване на огъня, ако условията на Москва бъдат
изпълнени. Те включват запазване на окупираните територии в Украйна,
отбелязва ДПА. Сред условията са и Киев да се откаже категорично и
безусловно от амбициите си за членство в НАТО. Тези условия Лавров
припомни на пресконференция в Анкара, където се срещна с турския
президент Реджеп Тайип Ердоган, посочва ДПА.
Същевременно днес руският президент Владимир Путин и президентът на Китай Си Цзинпин проведоха телефонен разговор, в който похвалиха приятелството между двете им страни, съобщи китайската държавна телевизия.
Докато редица европейски лидери плюс Трюдо бяха в Киев някои от тях се включиха в насрочения за днес видеоконфертен формат на срещата на върха на Г-7, отбелязват световните агенции.
От Киев в разговора участваха Трюдо, чиято страна е ротационен председател на Голямата седморка, Фон дер Лайен и украинският президент Володимир Зеленски. Президентите на САЩ и на Франция Доналд Тръмп и Еманюел Макрон се включиха в срещата заедно от Овалния кабинет, където после ще проведат двустранна среща, посветена на Украйна. Във видеоконферетния формат участваха и лидерите на Великобритания, Германия, Италия и Япония.
"Украйна и САЩ работят продуктивно по икономическо споразумение, което е в центъра на усилията за прекратяване на войната на Русия в страната", заяви украинският президент, цитиран от Ройтерс.
Украинският президент повтори пред лидерите от Г-7, че както Европа, така и Украйна трябва да участват в мирния процес.
След края на срещата, в "Екс" Зеленски я определи като много важен сигнал в подкрепа за Украйна и украинския народ. Той каза, че срещата е била продуктивна и на нея са се чули принципни думи от страна на мнозинството от партньорите на Украйна, предаде АНСА.
Зеленски разказа също така, че по време на видеоконферентната среща е била дискутирана необходимостта от гаранции за сигурността за Украйна и конкретните начини да се гарантира краят на руската агресия и да се предотврати нова подобна агресия. Той добави, че разчита много на единството на света в подкрепата за Украйна - единството на Европа, на Америка, на всички части от света и на всички страни, които искат да живеят в мир и на базата на предвидими правила и на международното право.
След края на срещата Макрон на Г-7 я определи като отлична, коментира АНСА. Макрон също така приветства в "Екс" куража на Украйна пред руската агресия, предаде Франс прес. "От три години Украйна се сражава с кураж, който поражда респект, срещу един агресор - Русия", се казва в съобщението на Макрон. "Нашата подкрепа за Украйна ще остане непоклатима. Аз съм във Вашингтон, за да припомня това на президента Доналд Тръмп и да постигнем напредък с него и с нашите съюзници", допълни той.
След срещата във видеоконферентен формат на Г-7 президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви пък в социалната си мрежа "Трут соушъл", че всеки, който е участвал в този форум днес, е изразил подкрепа за целта да се сложи край на войната на Русия в Украйна, предаде Ройтерс.
Тръмп също така каза, че води сериозни дискусии с президента на Русия Владимир Путин относно края на войната и относно големи транзакции за икономическо развитие, които ще бъдат постигнати между САЩ и Русия.
Междувременно в Общото събрание на ООН бяха приети две резолюции за Украйна, предаде Франс прес.
В първа резолюция се потвърждава подкрепата за Украйна и нейната териториална цялост, предаде Франс прес. Текстът, подготвен от Украйна и нейните европейски съюзници, получи 93 гласа "за", 18 гласа "против" и 65 гласа "въздържал се". САЩ бяха сред страните, които гласуваха с "против" тази предложена от Украйна резолюцията.
Конкурентен проект на резолюция, подготвен от САЩ, в който първоначално се призоваваше за бърз край на конфликта, без да се споменава за териториалната цялост на Украйна, беше до голяма променен с няколко предложения, внесени от европейски страни, така че в него да се говори за териториална цялост и са се поиска постигане на справедлив мир, отбелязва Франс прес.
Така промененият текст беше също приет с 93 гласа "за", но с 8 гласа "против" и със 73 гласа "въздържал се". САЩ подкрепиха този документ.