вторник, 18 март 2025 г.

УНИЦЕФ: Повече от 130 деца бяха убити в Газа днес

 ©ANSA/EPA

„Докладите и изображенията, излизащи от ивицата Газа след днешните атаки, са повече от ужасяващи.

Според докладите стотици хора са били убити, включително повече от 130 деца, най-големият брой деца, убити за един ден през последната година.

Някои от атаките удариха импровизирани убежища със спящи деца и семейства, напомняйки още веднъж, че никъде в Газа не е безопасно“,
    каза в изявление изпълнителният директор на УНИЦЕФ Катрин Ръсел. 

„Върнах се със семейството си в Дейр ал Балах.

Ситуацията наистина е много тежка, бомбардировките се върнаха. Бомбардировките продължиха от снощи до малко преди 14 часа. Сред загиналите има много жени и деца. Много е трудно. Липсват лекарства, вода и храна. На пазара можете да намерите много малко и всичко струва много.
    Отново сме във война и гладът се завръща. Светът е глух, не казва нищо". 47-годишният Мохамед Алмайдалауи споделя пред италианската информационна агенция ANSA, след повече от 400 смъртни случая днес поради израелските нападения.
    „Казаха ни да напуснем Джабалия и Рафа, за да отидем на север от Газа, до Хан Юнис и Дейр Ал Балах и тук пристигнах със семейството си - добави той - Познавам някой, който загина при бомбардировките, това е катастрофа. Един човек, който правеше филми за деца с мен, загина под бомбите. Майка ми падна от леглото си заради силна бомба." 

„Отсега нататък Израел ще действа с нарастваща сила срещу Хамас и преговорите ще се водят само под обстрел.“

Това заяви Бенямин Нетаняху.   „Ние ще продължим да се бием, докато постигнем всички цели на войната: освобождаването на заложниците, елиминирането на Хамас и края на заплахата от Газа. Някои коментатори разпространяват лъжи, като намекват, че решенията на ИД се водят от политически съображения. Те само повтарят пропагандата на Хамас. Но искам ясно да кажа на Хамас: не разчитайте на това. Нищо няма да ни попречи да постигнем целите си“, добави той.

 

Новините от днес и със задна дата