вторник, 18 март 2025 г.

ЕС за Путин-Тръмп, „Още оръжия в Киев“! Фон дер Лайен: „Превъоръжаване до 2030 г., да се подготвим за война“

 Фон дер Лайен в Дания © ANSA/EPA

Друга ключова седмица за европейската отбрана, с представянето на Бялата книга утре и срещата на лидерите в четвъртък и петък, призовава да се „вземат под внимание“ последните предложения на Комисията, които също трябва да включват нещо като център за закупуване на оръжия в ЕС, за да се насърчи съвместното снабдяване.

И не само това. Телефонният разговор между Доналд Тръмп и Владимир Путин идва в разгара на преговорите за приключване на срещата на върха, като условието за примирието е искането на Путин да „спре“ доставките на оръжия за Киев. ЕС обаче няма намерение да се отказва от тази точка и според проектодокумента ще поиска "солидни и надеждни гаранции за сигурност, за да обезсърчи бъдеща руска агресия". Освен това текстът, който ще бъде на масата на лидерите на ЕС - и който може да претърпи допълнителни корекции - отново ще потвърди "продължаващата и непоколебима подкрепа за суверенитета и териториалната цялост на Украйна".

Докато телефонният разговор все още течеше, високопоставен служител на ЕС отбеляза, че резултатите от преговорите със сигурност няма да бъдат „игнорирани“ от 27-те, но в същото време „за ЕС примирието трябва да бъде етап по пътя към справедлив и траен мир“. Стратегията за „стоманено бодливо парче“ – спомената отново от председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен в програмна реч в Кралската датска военна академия – всъщност предвижда военно укрепване на Украйна до степен да я направи „несмилаема“ за всеки нападател, интегрирайки я, доколкото е възможно, в европейската система за обществени поръчки, изучавана от изпълнителния директор на „синята звезда“. "Украйна може да разчита на продължаваща военна помощ", увериха германският канцлер Олаф Шолц и френският президент Еманюел Макрон на пресконференция в Берлин.

В брюкселската схема (засега споделяна от всички страни членки с изключение на Унгария) всичко е свързано, защото сигурността на Украйна и ЕС са свързани и неделими. И изправена пред Русия, която се готви за „бъдещ сблъсък с европейските демокрации“, на вълната на „необратим път към създаване на военна икономика“, „Европа – предупреди фон дер Лайен – трябва да се подготви за война, ако иска да избегне война“. Времето изтича и Комисията планира да завърши превъоръжаването на Европа „до 2030 г.“ по линията, заложена както в Бялата книга, така и в ReArm Europe.
Фон дер Лайен също така спомена в речта си неуточнен "Европейски механизъм за военни продажби" - буквално "Европейски механизъм за военни продажби" - който ще предостави стимули за "споделяне на търсенето и съвместни доставки".  

„Днес – припомни той – повечето от инвестициите в отбраната се извършват извън Европа, с изследвания, разработки и иновации извън нашите граници: това не е устойчиво, трябва да купуваме повече европейски материали“. Подобен инструмент беше хипотетичен и в Edis, стратегията за отбрана, представена преди няколко месеца, и някои го сравниха с американските
продажби на чуждестранни военни, посветени на износа.

В действителност Комисията сега ще обмисли „централизиран каталог“ на военни продукти, произведени в Европа, подкрепен от „пул за промишлена готовност за отбрана“, който ще гарантира на „държавите-членки, страните партньори и Украйна“ възможността за „незабавни покупки“ и с „преференциални“ ленти за насърчаване на агрегирането на търсенето и създаването на широкомащабни съвместни проекти – от противовъздушна отбрана до прецизни ракети с голям обсег – които да бъдат финансирани с европейски средства.
„Може би бихме предпочели да не се налага да казваме тези неща толкова откровено, но сега е моментът да говорим честно, така че всеки европеец да разбере какъв е залогът“, подчерта фон дер Лайен.
За заключение. „Трябва да видим света такъв, какъвто е, и да действаме сега, защото през втората половина на това десетилетие и след това ще се формира нов международен ред: така че Европа е изправена пред основен избор за своето бъдеще.“ Сега лидерите ще бъдат призовани да дадат точни указания. 

Новините от днес и със задна дата