Земетресение с магнитуд 7 разтърси островите Тонга днес, съобщи Германският изследователски център по геонауки, цитиран от Ройтерс и БТА.
Епицентърът на земетресението е бил на дълбочина 10 километра и на 76 километра югоизточно от град Пангай, където живеят около 1,7 хиляди души, съобщи Европейският средиземноморски сеизмологичен център, цитиран от световните агенции.
Към момента няма информация за жертви или щети.
Американската система за предупреждение обаче обяви, че има заплаха от цунами след земетресението и че са възможни опасни вълни по крайбрежията, разположени в радиус от 300 километра от епицентъра.
Няколко часа по-късно предупреждението бе отменено.
Тонга е държава в Полинезия, състояща се от 171 острова с население малко над 100 000 души, повечето от които живеят на основния остров Тонгатапу.
Тя се намира на повече от 3500 километра от източния бряг на Австралия.
В края на февруари земетресение с магнитуд 5 бе регистрирано край южното крайбрежие на архипелага Кралство Тонга, разположен в южната част на Тихия океан, съобщи австралийската геоложка служба. Земният трус е бил усетен най-силно на главния остров на кралството - Тонгатапу, където се намира столицата Нукуалофа.
#Earthquake confirmed by seismic data.⚠Preliminary info: M7.0 || 94 km SE of #Pangai (#Tonga) || 10 min ago (local time 01:18:47). Follow the thread for the updates👇 pic.twitter.com/Wnbx9VMXMe
— EMSC (@LastQuake) March 30, 2025
Междувременно представителите на Червения кръст съобщиха, че разтърсената от земетресение с магнитуд от 7,7 по скалата на Рихтер Мианма е заплашена от хуманитарна криза. При труса загинаха повече от 1600 души, а нуждите на страната от помощ нарастват с всеки изминал час.
Земетресението беше едно от най-силните в Мианма от един век насам и повреди големи участъци от инфраструктурата, включително мостове, магистрали, летища и железопътни линии. Това, редом с бушуваща в страната гражданска война, затруднява спасителните дейности.
"Това не е просто бедствие, а сложна хуманитарна криза, наслоена върху съществуващите уязвими области", заяви в изявление Александър Матеу, регионален директор за азиатско-тихоокеанския регион в Международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец.
"Мащабът на това бедствие е огромен и нуждата от подкрепа е неотложна", добави той.
Чуждестранни спасителни екипи днес пристигнаха в Мианма, за да помогнат на бедстващата страна, а Червеният кръст на Мианма заяви, че доброволци оказват първа помощ и раздават одеяла, брезенти и хигиенни комплекти.
В днешното изявление се казва, че "разрушенията са огромни и хуманитарните нужди нарастват с всеки изминал час".
МФЧК отправи апел за спешна помощ в размер на 100 млн. швейцарски франка (104,8 млн. евро) за подпомагане на 100 000 души с животоспасяваща помощ и подкрепа за ранно възстановяване.
Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси вчера каза, че дейностите по оказване на помощ са затруднени от повредените пътища и че болниците в централна и северозападна Мианма едва смогват с притока на хора, ранени при земетресението.