Страници

петък, 7 март 2025 г.

Дончев обяви ускоряване на плащанията по Националния план за възстановяване и устойчивост, но охлади ентусиазма за оръжейни харчове от тях

 Заместник министър-председателят и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на блиц контрола в парламента 

Наблюдава се видимо ускоряване на плащанията (по Националния план за възстановяване и устойчивост/НПВУ или ПВУ) от 9 процента в началото на работата на правителството до 12 процента към момента. Това съобщи Томислав Дончев, вицепремиер и министър на иновациите и растежа, по време на днешния блицконтрол в Народното събрание, в отговор на въпрос от депутата от "ГЕРБ-СДС" Александър Иванов за етапа на изпълненение на плана по усвоените средства и напредъка по изпълнение на реформите, необходими за второто и трето плащания, предаде БТА.

Крайният срок за използване на парите по ПВУ е 31 август 2026 г.

Дончев отбеляза, че основните въпроси около НПВУ са свързани с преговорите с Европейската комисия, с "отпушването" на реформите и възможността България да получи второ, трето, както и последващите плащания.

"Преди една седмица е създадена организация за работа по конкретните текстове на документите. Това са всички закони, свързани с частта "Противодействие на корупцията и правосъдна реформа" както и всички документи в частта "Енергетика", посочи Дончев. "Информацията ми е, че имаме, специално по отношение на "Противодействие на корупцията и правосъдна реформа", висока степен на съгласие", изтъкна вицепремиерът.

Дончев предложи на депутатите, за да не се губи време и когато има съгласие по текстовете на законите, те да не се внасят от Министерския съвет в Народното събрание, а с помощта на народни представители да се представят на парламентарните комисии и да се гледат в зала възможно най-скоро.

Вицепремиерът изрази оптимизъм, че процесът може да започне още през март.

"Това ще даде възможност да поискаме актуализирано искане за второ плащане и да получим по-голяма или по-малка част от средствата. Това зависи от реформите, които сме изпълнили."

Следващата седмица ще обявим кои проекти по НПВУ отпадат, каза Томислав Дончев на извънреден брифинг в МС вчера.

Пренасочване на средства към превъоръжаване 

Томислав Дончев каза още, че към момента няма нормативна възможност България да пренасочи средства по ПВУ към отбраната и въоръжените сили. Средствата са предвидени изцяло за залегналите в плана договорености, добави той в отговор на въпрос от ПГ на "Възраждане" дали се предвижда възможност неусвоени средства по плана да се пренасочат за предоставяне на военна техника на Украйна.

Томислав Дончев обяви също така, че е против пренасочване на средства за кохезия към отбраната и въоръжението.

Вчера обаче премиерът Росен Желязков каза от Брюксел, че България ще предложи неусвоените и невъзможни за усвояване средства от ПВУ да бъдат използвани за отбрана вместо парите от кохезионните фондове.

На срещата в белгийската столица ЕС одобри програмата на Европейската комисия за превъоръжаване ReArm Europe.

Преди два дни, на 5 март, евродепутатът от ГЕРБ-СДС/ЕНП Андрей Новаков каза по БНР, че "за да можем да променим малко, иначе трагичната, ситуация (с ПВУ), трябва да променим в ход на изпълнение някои от проектите. Това, което чух вчера от ЕК, е, че тя би приела проекти за отбрана и сигурност." Новаков има предвид провело се на 4 март заседание на работната група по мониторинг на националните планове, на която е член и която обсъди възможностите пред страните-членки да пренареждат заявените реформи. "Говорим за неща, които вече са произведени и можеш да купиш, като част от проект, без значение дали това е инвестиция в дронове или в някакъв друг вид отбранителна техника. ЕК би допуснала инвестиции в иновации, които могат да имат двойно предназначение. В България има много добри примери за това - има компании, които изстрелват самолети, има такива, които имат безпилотни летателни апарати. Инвестициите в тях биха били допустим разход по ПВУ."

В отговор на друг въпрос от ПГ на "ДПС-Ново начало" дали България разполага с административния капацитет и възможности за координация за участие на страната в съгласуването и подготовката на всички стратегически документи, които се обсъждат на ниво ЕС в момента, Томислав Дончев отговори положително. Той добави, че това не е само грижа на администрацията, но също така и на българския парламент, с българските европейски депутати и с други държави членки.