сряда, 19 март 2025 г.

H2 START: България гради уникален за Европа център за водородни технологии

Проф. Дария Владикова

Проф. Дария Владикова/Снимка: Ива Иванова

Уникален за Европа Център за върхови постижения във водородните технологии ще бъде построен в Стара Загора до 6 години. Това предвижда стартиралият току-що по линия на програма "Хоризонт Европа", голям водороден проект H2 START. Според амбициите на екипа, България ще произвежда нов тип горивни клетки и електролизьори. Ще има и мощна инсталация за тестване на такива съоръжения за авиацията и водния транспорт.

Проектът стартира във времена, в които все по-настойчиво се иска ревизия на зелената сделка или поне отстъпление от прекалено амбициозните й цели. Освен това, военната индустрия става по-приоритетна за ЕС от водородната икономика. Какво се очертава и какво да очакваме, разкрива пред Dir.bg ръководителят на проекта H2 START проф. Дария Владикова, бивш директор на Института по електрохимия и енергийни системи ИЕЕС - БАН от 2011 до 2015 г., която сега завежда направление "Водородни технологии" в Тракийския университет и ръководи Научния съвет в Българската асоциация за водород, горивни клетки и съхранение на енергия.

- Проф. Владикова, ръководите новия голям проект за водородни технологии - H2 START, какво сте планирали?

- Акцентът ни е чистата енергия, като искаме да отидем отвъд това, което се прави в момента, т.е. да сме авангардни. Ще създадем уникална, не само за България, но и за Централна и Източна Европа, екосистема за иновации във водородните технологии. Сами не можем да го постигнем. Затова този проект е от т.нар. teaming projects, така че с партньорите сме един отбор и заедно ще изградим в следващите 6 години в Стара Загора Център за върхови постижения във водородни технологии. Общата сума за проекта е 30 млн. евро, като 15 млн. вече дойдоха от ЕК и още 15 млн. трябва да получим от България през Плана за възстановяване, по програма.

Особеност на този проект е, че е с малко партньори - от България сме Тракийският университет и Българската асоциация за водород, горивни клетки и съхранение на енергия (BGH2A). На практика ние сме тези, на чиято територия ще се гради и които, така да се каже - ще получат този Център. За да стане той модерна екосистема за наука и иновации, ЕК пуска такива проекти, които се осъществяват със съдействието на т. нар. "напреднали партньори". Такива наши партньори са Политехническият университет в Торино (POLITO) - водеща структура по водородни технологии, с много контакти в индустрията и италианският Институт за модерни енергийни технологии "Никола Джордано" - CNR ITAE, който също работи много активно с индустрията.

- След като стана ясно, че са под въпрос от Плана за възстановяване и че някои проекти ще отпаднат, опасявате ли се да не остане недофинансиран вашият?

Цялото интервю прочетете ТУК 

Новините от днес и със задна дата