Само Будапеща е против. Първи цени от 15 април
Европейският съюз даде зелена светлина на списъка с насрещни мита, които Брюксел ще въведе, за да отговори на САЩ.
Тарифите, които за повечето продукти ще бъдат 25%, ще се прилагат на три вноски: първата от 15 април, втората от 16 май и третата от 1 декември.
Зелената светлина дойде от т. нар. Комитология, процедура, която включва участието на представители на държавите членки в издаването на официално становище относно актовете за изпълнение на Комисията.
изпълнителната власт на ЕС.
Според това, което разбрахме, гласуването в комисията беше с вдигане на ръка. След това всяка страна беше помолена да изрази мнението си относно прилагането на четири списъка с контрамерки, решени от Комисията в отговор на американските мита върху стоманата и алуминия. Единственото негативно мнение дойде от представителя на правителството на Виктор Орбан.
След гласуването на двадесет и седемте ЕС ще уведоми за решението си Съвета по търговията със стоки на Световната търговска организация (СТО) до 15 април. След това първите мита, със ставки от 10 и 25%, ще бъдат приложени на 15 април, последвани от два допълнителни транша, които ще ударят американските продукти на 16 май и 1 декември.
Страните-членки на ЕС одобриха в сряда 25% мита върху широка гама от американски продукти, включително бадеми, портокалов сок, птиче месо, соя, стомана и алуминий, тютюн и яхти, в отговор на 25% мита, наложени от САЩ върху вноса на стомана и алуминий.
Това са първите ответни мерки на Европа в търговската война, водена от президента на САЩ Доналд Тръмп срещу неговите търговски партньори по целия свят. По списъка с продукти, съобщава Евронюз (Euronews), имаше интензивно лобиране от страна на страните членки, изразявайки предпазливост от контрамерките на САЩ, които засягат техните индустрии.
Унгария даде ясно да се разбере, че не гласува в подкрепа.
Франция, Ирландия и Италия осигуриха премахването на бърбъна от списъка, след като Тръмп заплаши, че включването му ще предизвика контраналагане на 200% мито върху европейския алкохол.
"ЕС смята митата на САЩ за неоправдани и вредящи, причинявайки икономически щети и на двете страни, както и на световната икономика", се казва в изявлението на ЕС, което цитира Би Би Си (BBC).
"ЕС заяви ясното си предпочитание да се договори със САЩ условия балансирани и взаимноизгодни."
Новите мита, които ЕС обяви за Съединените щати, ще засегнат стоки на стойност 20,9 милиарда евро.
Беше съобщено, че те ще бъдат представени на три етапа, като първият ще влезе в сила във вторник следващата седмица за стоки на стойност 3,9 милиарда евро, които САЩ продава в ЕС.
Месец по-късно, на 15 май, с втората вълна, ще бъдат засегнати стоки за още 13,5 милиарда евро, последвани от стоки за 3,5 милиарда евро от 1 декември.
Тези мита са в отговор на 25-процентовите тарифни ограничения, които президентът Тръмп наложи върху цялия внос на стомана и алуминий и влязоха в сила в средата на март.
Забавянето на ответните мерки показва как търговската политика на ЕС не може да се движи толкова бързо, колкото тази на САЩ, тъй като всичките 27 държави-членки трябва да гласуват за нови тарифи, отбелязва Би Би Си.
Въпреки това в своето изявление, обявяващо тарифите, ЕС даде да се разбере, че "тези контрамерки могат да бъдат преустановени по всяко време, ако САЩ се съгласят на справедлив и балансиран резултат от преговорите". Това са думи каза говорителят по търговските въпроси на ЕК Олоф Гил, написани в X и цитирани от Евронюз.
Потвърждение към кои стоки се насочва ЕС се очаква в следващите 24 часа.
Обемът на изнесените от САЩ стоки, засегнат от митата на ЕС, ще бъде малко по-нисък от европейския износ, засегнат от митата на САЩ - американски продукти за около 22 милиарда евро годишно трябва да бъдат обмитени допълнително от ЕС, докато американските мита, които влязоха в сила на 12 март върху алуминия и стоманата, доставяни от ЕС, са на стойност 26 милиарда евро всяка година.