Министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов заяви пред представители на КНСБ, че не се предвижда приватизация на ВМЗ-Сопот.
В отговор на въпрос от страна на синдиката министърът категорично заяви, че предприятието няма да се продава и разпространяваната информация в тази посока е спекулативна. Това четем в съобщение на министерството.
Дилов подчерта, че ВМЗ е структуроопределящо предприятие за военно-промишления комплекс и играе съществена роля както за националната сигурност, така и за икономиката на страната. По думите му запазването на изцяло държавното участие в него гарантира присъствието на държавата на стратегически пазари.
Министърът и синдикатът поставиха акцент и върху Европейския план "Превъоръжи Европа", като бе изтъкнат огромният потенциал, който той предоставя за технологичното обновяване на отбранителната ни индустрия. Двете страни се обединиха около мнението, че българската отбранителна индустрия разполага със стабилна основа за развитие и играе ключова роля за икономиката. Чрез нея могат да се развиват нови производства и да се разкриват допълнителни работни места.
Идеята за приватизация на ВМЗ-Сопот никак не е нова - стратегия имаше през 2001 г.; през 2012 г. правителството (с министър на икономиката Делян Добрев - сега председател на парламентарната бюджетна комисия) взе решение да я извърши, но процедурата пропадна; дружеството първо се нареди сред онези, чиято приватизация трябва да мине по специален ред, с одобрена от парламента стратегия, а после влезе в забранителния списък (през 2016 г.), където попадна и оръжейният търговец "Кинтекс".
Сега приватизацията отново излезе на дневен ред покрай спомненатия европейски план и посещението в България на Армин Папергер, изпълнителен директор на най-големия в Европа оръжеен производител - германската компания "Райнметал" (Rheinmetall).
Преди десетина дни Никола Янков, управляващ партньор в "Експат Капитал", каза, че сега е моментът да се приватизира ВМЗ-Сопот, а останалите оръжейни компании да излязат на борсата, за да привличат инвеститори. По мнението му, изразено в предаване на "БлумбъргТВ", това е пътят България да стане част от веригата за коопериране на доставки на големи поръчки за националните армии на европейските държави: нашите оръжейни заводи като "Арсенал" и ВМЗ-Сопот да станат веригите на доставки на големите европейски производители. Освен това трябва и да се модернизират, за да бъдат конкурентоспособни, коментира Никола Янков.
Държавата трябва да бъде проактивна и да се бори да привлича инвестиции от големи компании в областта на отбраната именно като Rheinmetall, която наскоро изпревари Volkswagen по пазарна капитализация.
Янков предложи и формула - държавата да използва използва механизма "офсет" - когато купуваме оръжие от чужди компании, трябва да изискваме те да инвестират в производствени мощности у нас.
В случая трябва да се отбележи, че министър Дилов не упражнява пряко правата на собственост върху акциите от капитала на ВМЗ ЕАД, град Сопот. Дружеството е в състава на холдинга Държавна консолидационна компания (ДКК) ЕАД, където са и "Кинтекс" ЕАД и военноремонтният завод "Авионамс" АД.