В списъка на 185 държави, на които американският президент Доналд Тръмп наложи мита, попаднаха и два напълно необитаеми вулканични острова.
Те са обложени все пак с минималната тарифа от 10% мито, отбелязва "Политико".
САЩ въведоха реципрочния налог на остров Хърд и прилежащия към него архипелаг Макдоналд, незнайно как попаднали сред останалите държави.
Двата безлюдни острова са австралийско антарктическо владение в Южния океан, разположени на 1700 км от Антарктида и на 4100 км от град Пърт.
По повод търговските мита, с които бяха обложени от Тръмп, австралийският премиер Антъни Албанезе коментира в четвъртък: "Никъде на земята не е безопасно", цитира го "Гардиън".
Покрит с ледници, остров Хърд е мрачен и студен, с температури до минус 20 градуса през зимата, а през лятото не става по-топло от 2,5 градуса. Площта му е 368 кв. км, а срещу графата "население" в "Уикипедия" е отбелязана нула.
Обявен е за природен резерват. Остров Макдоналд се намира на около 40 км западно от Хърд и заема площ от едва 1 кв. км.
На тези острови няма пристанища, нито селища и човешка дейност, а човешки крак е стъпвал само в рамките на научни експедиции или туристически разходки. Изследователска научна станция е имало само до 1955 г.
Двете кътчета са сред най-отдалечените места на земята, достъпни само чрез двуседмично пътуване с лодка от Пърт, на западния бряг на Австралия.
Смята се, че последното посещение на хора на брега е било преди близо 10 години.
Не е ясно кой ще плаща митото, след като там никога не са живели хора, но затова пък има големи популации от четири вида пингвини и три вида тюлени. На това място се размножават и гнездят и най-малко 15 вида птици, сред които корморани и гълъби.
Именно заради екосистемата си и заради това, че тук не стъпва човешки крак, двата острова са включени в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО
Чия е грешката американският налог да застигне бедните пингвини, предстои да разберем. Както и как точно ще се предприеме корекция на фала, след като президентският указ вече е факт.
В списъка на американския президент са попаднали още малкият остров Норфолк, който се намира в южната част на Тихия океан, е забелязал "Гардиън".
На този остров все пак живеят хора, макар и само 2 188 души. Малкото късче земя се намира на 1600 км североизточно от Сидни.
Под удара на реципрочните мита е включено още необитаемо място, което пък се намира в Северния ледовит океан, наречено Ян Майен, и е част от норвежка територия заедно с островите Свалбард близо до Северния полюс.
Не е ясно обаче дали американската администрация няма данни, че някой е успял фиктивно да си регистрира фирми на обложените с мита безлюдни острови, или пък иде реч за неволно подвеждане.