Страници

събота, 19 април 2025 г.

Натискът за мирно споразумение в Украйна расте, както и недоволството на Тръмп към Путин

 Президентът Доналд Тръмп, вдясно, разговаря с руския президент Владимир Путин на срещата на върха на Г-20 в Хамбург, 7 юли 2017 г.

Правителството на президента на САЩ Доналд Тръмп даде противоречиви сигнали за пътя напред, докато на този фон расте натискът за сключване на мирно споразумение в конфликта в Украйна, предаде ДПА.

Американското правителство ще се откаже от усилията за постигане на прекратяване на огъня в Украйна, ако "до дни" няма значим напредък, обяви държавният секретар Марко Рубио вчера, а същевременно Вашингтон и Киев постигнаха договорка около спорното споразумение за полезните изкопаеми, което трябва да бъде финализирано до 26 април.

"Ако не е възможно да бъде прекратена войната в Украйна, трябва да продължим напред", каза Рубио пред репортери, преди да отпътува от Париж, където в четвъртък взе участие в разговори на високо равнище между европейските съюзници на Украйна и представители на Киев, посветени на войната.

Тръмп е неясен за поставения от САЩ краен срок

Самият Тръмп се изказа неясно за времивите рамки.

Помолен да коментира в Белия дом, той посочи, че иска да види споразумение "съвсем скоро".

Но републиканецът не поясни колко дни означава това. "Няма определен брой дни, но бързо, искаме да свършим работа", увери Тръмп.

Същевременно той даде да се разбере, че САЩ нямат интерес да продължават с посредническите усилия, ако двете страни не желаят компромис.

"Ако по някаква причина една от двете страни направи нещата прекалено трудни, ще кажем: "Вие сте глупаци, това е безсмислено", и просто ще се откажем", заяви Тръмп пред репортери в Белия дом. Въпреки острия тон той подчерта, че все още вижда добър шанс за постигане на мирно споразумение и не иска думите му да се тълкуват като официално оттегляне от преговорния процес.

Тръмп иска ентусиазъм от двете страни

При отговора на журналистически въпрос дали ще прекрати помощта за Украйна, Тръмп отказа да каже в прав текст какво смята да прави. По думите му той все още вярва в решението чрез преговори. Първостпенната задача за него е да прекрати войната, подчерта републиканецът.

Той каза, че очаква "ентусиазъм" в разговорите и от двете страни - както от Русия, така и от Украйна.

Тръмп отхвърли оценката, че Москва може да го разиграва. "Не, никой не ме разиграва", настоя той.

Ванс е оптимист

От друга страна, американският вицепрезидент Джей Ди Ванс каза вчера по време на среща с италианския премиер Джорджа Мелони в Рим, че е "оптимист" за преговорите с Русия за прекратяване на войната в Украйна.

"Тъй като преговорите продължават, няма да им давам предварителна оценка, но сме оптимисти, че ще можем, надяваме се, да направим така, че тази война, тази жестока война да свърши", добави той без повече конкретика.

Кремъл е отворен за диалог

По време на предизборната надпревара Тръмп обяви, че му трябва само денонощие, за да сложи край на конфликта в Украйна. Но въпреки дипломатическата офанзива на правителството му - и разговорите на президента с колегите си от двете страни - напредъкът е ограничен, а Москва прави малко отстъпки, отбелязва ДПА.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза вчера, че Русия остава готова за диалог, но настоя, че това трябва да стане при отчитане на интересите ѝ.

"Предстоят трудни преговори", каза той, цитиран от ТАСС. "Русия се стреми да уреди този конфликт, да защити интересите си, и е готова за диалог."

Песков изтъкна 30-дневния мораториум върху нападенията срещу енергетиката като признак за напредък по пътя към мира, но потвърди, че в четвъртък срокът му е изтекъл.

Тази договорка в действителност така и не влезе трайно в сила, тъй като и двете страни постоянно се обвиняваха в нарушаването ѝ. Песков каза, че руският президент Владимир Путин не е давал заповед за продължаването ѝ и добави, че само Москва я е спазвала.

Недоволството на Тръмп расте

В последно време Тръмп все по-открито показва недоволството си от Путин. Той беше силно подразнен от провокативното предложение на руския президент Украйна да бъде поставена под мандата на ООН и заплаши Русия с нови санкции срещу петролната ѝ промишленост, ако няма напредък към мира.

В четвъртък той обяви, че очаква Москва да отговори на предложенията за преговори тази седмица.

Някои политически наблюдатели тълкуват изказването на Рубио след поредния кръг преговори с европейците като знак за засилване на натиска срещу Москва.

Украйна под напрежение

Засега не е ясно какви ще са последиците за Украйна, ако САЩ стигнат до извода, че повече няма смисъл да се продължават усилията за мир. В никой случай не е абсолютно сигурно, че Вашингтон ще се върне към ролята си на силен поддръжник; възможно е вместо това Тръмп да продължи курса на разведряване в отношенията с Русия.

В изказването си Рубио загатна и че САЩ няма да оказват подкрепа на Украйна до безкрай.

"Мисля, че всички искаме едно и също нещо. Смятам, че що се отнася до САЩ, ние похарчихме три години и милиарди долари в подкрепа на Украйна - но вече стигнахме до момента, когато трябва да се съсредоточим върху други неща."