Стотици хиляди хора излязоха по улиците във всички американски щати в над 1200 населени места.
Многохилядни протести на недоволство срещу властта заляха Съединените щати. Гневът на хората е насочен към политиката на президента Доналд Тръмп и един от най-близките му сътрудници – милиардера Илън Мъск.
Стотици хиляди хора излязоха по улиците във всички американски щати в
над 1200 населени места. Протести под надслов "Долу ръцете!" имаше
включително във Вашингтон, Ню Йорк, Лос Анджелис, Чикаго и други големи
градове.
Протести срещу Тръмп имаше и извън Съединените щати - в Париж, Берлин и Лондон, предаде БНТ.
Хората протестират срещу подкопаването на гражданските свободи, съкращенията на държавни служители, новите широкообхватни мита, масовата депортация на имигранти.
„Толкова съм ядосана, толкова съм бясна – през цялото време, да. Куп привилегировани бели предполагаеми изнасилвачи контролират страната ни. Това не е велико.“ – казва 43-годишната нюйоркска художничка Шайна Кеснър, присъединявайки се към шествието, преминаващо през сърцето на Манхатън.
Много от демонстрантите във Вашингтон са пристигнали специално за събитието от цялата страна. Те се събраха на Националната алея, където десетки оратори се противопоставиха на Тръмп, съобщи БГНЕС.
„Имаме около 100 души, които дойдоха с автобуси и микробуси от Ню Хемпшир, за да протестират срещу тази безобразна администрация (която) ни кара да губим нашите съюзници по целия свят и причинява опустошение на хората тук у дома.“ – посочва 64-годишната екскурзоводка Даян Колифрат.
"Те рушат нашето правителство", допълва тя.
На Националната алея, само на няколко пресечки от Белия дом, хиляди слушаха ораторите, сред които беше депутатът Джейми Раскин – демократ, който беше мениджър по импийчмънта при втория опит за импийчмънт на Тръмп.
„Нито един морален човек не иска диктатор с крах на икономиката, който знае цената на всичко, но не цени нищо“, каза той множеството.
71-годишният активист Грейлан Хаглер също се обърна към протеста: „Те събудиха спящ гигант и все още не са видели нищо. Няма да седим, няма да мълчим и няма да си тръгнем.“
Широка коалиция от леви групи като MoveOn и Women's March организира събития "Долу ръцете" в повече от 1000 града и във всеки конгресен район.
В Лос Анджелис жена, облечена като герой от антиутопичния роман „Историята на слугинята“, развя голямо знаме с посланието „Махни се от матката ми“ - препратка към политиките на Тръмп срещу абортите.
В Денвър, Колорадо, един от протестиращите издигна плакат с надпис „Без крал в САЩ“.
Митингите се разпростряха и в някои европейски столици, където демонстрантите изразиха опозиция срещу Тръмп и неговата агресивна търговска политика.
„Това, което се случва в Америка, е проблем на всички“, каза пред АФП Лиз Чембърлин, американо-британска гражданка, на митинг в Лондон.
"Това е икономическо безумие... Той ще ни тласне към глобална рецесия." – смятат протестиращите.
В Берлин 70-годишната пенсионерка Сузане Фест изразява притеснение, че Тръмп е създал „конституционна криза“, по думите ѝ „човекът е лунатик“.
Тръмп разгневи много американци, като предприе агресивно намаляване на правителството, едностранно налагане на консервативни ценности и остър натиск дори върху приятелски, което доведе до спад на фондовите пазари.
„Ние сме тук, за да спрем, честно казано, нацизма“, споделя протестиращият Доминик Сантела в Бостън. „Ние спираме един лидер да... хвърли в затвора опонентите си, спираме го да хвърля в затвора просто случайни хора, имигранти.“ – допълва той.
Много демократи са разгневени, че тяхната партия, която е малцинство и в двете камари на Конгреса, изглежда толкова безпомощна да се противопостави на ходовете на Тръмп.
Съботните демонстрации бяха предимно мирни, с ведра атмосфера. Сред протестиращите имаше различни хора – от много възрастни до млади двойки с бебета в колички./ faktor.bg