неделя, 6 април 2025 г.

Тревожен сигнал за Украйна. Кой и защо на Запад "премълчава" удара в Кривой Рог

  

Във вчерашното си вечерно обръщение Володимир Зеленски отново даде да се разбере, че Западът не е осъдил достатъчно Русия за ракетното нападение срещу Кривой Рог, където преди два дни загинаха 19 души, пише украинското издание "Страна".

Той заяви, че е "погрешно и опасно да се премълчава фактът, че именно Русия убива деца с балистични оръжия". Канцеларията на президента помести тази мисъл в заглавието на текстовата версия на обръщението.

"Снощи и днес много хора по света заявиха своята позиция след този удар - позиция на ясно отхвърляне на руския терор. На всеки, който вижда това и не си затваря очите, а казва истината ясно и отчетливо, трябва да бъдем благодарни не само ние в Украйна, но и целият свят", заяви Зеленски.

Формулировката му обаче предполага, че има и такива, които "не го виждат и си затварят очите".

Този коментар дойде, след като посланикът на САЩ Бриджит Бринк, коментирайки удара, не уточни кой го е извършил и призова за прекратяване на войната. Което накара Зеленски да бъде "неприятно изненадан". 

В същото време наистина нивото на коментиране на трагедията в Кривой рог се оказа непривично сдържано за западните държави.

Особено от страна на ключовите европейски страни партньори на Украйна. Великобритания, Франция, Германия и Полша осъдиха Русия само на ниво посланици. Нито външните министри, нито правителствените ръководители, нито президентите коментираха темата за ракетния обстрел в Кривой рог.

Освен може би полския министър на външните работи Сикорски, който препубликува украинска публична публикация по тази тема в X, но не я придружава с никакъв текст. Нямаше реакция и сред лидерите на САЩ. А Тръмп, в нощта след руския удар по Кривой Рог, публикува видеозапис на американски удар по струпване на хуси със "забавен" коментар.

В същото време подобни трагедии с масови жертви - като удара по железопътната гара в Краматорск през пролетта на 2022 г. или по сграда в Днепър през зимата на 2023 г. - бяха осъдени от западните лидери (в случая с Краматорск - Джонсън, Макрон и Шолц) и техните външни министри (Бербок след удара в Днепър обвини Русия във военно престъпление). Сега дори германският външен министър, която преди дни посети Киев, мълчи.

Що се отнася до САЩ, там се наблюдава пълна промяна на реториката. Ако сравним сегашното изявление на посланик Бринк с предишните, направени по подобни поводи, ще видим изключително рязък обрат.

Преди това Бринк директно обвиняваше Русия за удари от много по-малък мащаб. "Ужасяващи кадри от поредната брутална атака срещу Краматорск, докато Русия продължава безсъвестните си удари по градове, селища и жители на Украйна" - така например тя коментира смъртта на двама души в Краматорск през лятото на 2023 г. И тя пишеше подобни постове по почти всеки подобен случай.

Тоест реакцията на Бринк се е променила заедно с американския президент. Това вече предизвика масови коментари на украински потребители срещу посланика.

Трябва да се отбележи, че днес, коментирайки балистичния удар по Киев, Бринк заяви, че той е бил извършен от Руската федерация, но не призова Русия да бъде държана отговорна за удара, нито пък нарече удара "безсъвестен". Центърът за противодействие на дезинформацията към Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна обаче го нарече "напредък".

На по-високо равнище Русия беше осъдена от Молдова (президентът Мая Санду), ЕС (върховният представител Кая Калас), Естония (външният министър) и Нидерландия (министърът на отбраната).

Но, ако се съди по недоволството на Зеленски, той е очаквал подобни изявления и от основните съюзници. Въпреки това висшето ръководство на ключови европейски държави, както и на САЩ, не бърза да се присъедини към досегашните осъждания. Също така темата за Кривой Рог не коментират в НАТО.

Украинските власти сега представят удара по Кривой Рог като аргумент в полза на необходимостта от засилване на натиска върху Русия, тъй като Москва "не иска да прекрати войната". Това беше посланието, което украинските власти се опитваха да предадат на Съединените щати още преди трагедията в Кривой Рог. И тези усилия се увеличиха драстично след руския удар по града. Траур беше обявен не само в Кривой Рог, но и в редица други градове в Украйна.

Но както виждаме, на високо равнище Западът не подхваща тази теза. За разлика от начина, по който това стана например след Буча, което стана причина много държави рязко да увеличат помощта си за Киев. Или след други подобни трагедии.

И това е много тревожен знак за Украйна, който подсказва, че вниманието на Запада към войната и смъртните случаи сред цивилното население постепенно намалява и се притъпява. И това вече не е причина за по-твърда позиция спрямо Руската федерация. Може би обаче това се дължи на факта, че САЩ сега очакват някакъв напредък в мирните преговори и не искат да го провалят с остри изявления срещу Москва. И ако тези очаквания не се оправдаят, реториката може да стане по-остра.

Съществува обаче мнение, че тази тенденция е по-дългосрочна.

"Тези удари с "Искандер" все повече се възприемат в Щатите като проекция на същите "високоточни" израелски удари по Газа. Уиткоф вече обясни в интервюто с Карлсон, че Украйна е като Газа за Русия и затова те "имат право на самозащита". Трябва просто да свикнем с факта, че няма да има осъждане или реакция от страна на Вашингтон", пише украинският журналист Олексий Степура, цитиран от "Страна". / dnes.dir.bg

Новините от днес и със задна дата