сряда, 9 април 2025 г.

Две от мюретата на Румен Радев, подписали измамата на века, отказаха да дойдат в парламента! Министър извади шокиращи факти

  

Изслушването в парламента на министъра на енергетиката Жечо Станков за договора на „Булгаргаз“ с турската газова компания „Боташ“ пропадна с аргумента, че на него отказаха да присъстват бившият енергиен министър Росен Христов и бившият директор на „Булгаргаз“ Деница Златева.

Именно при тяхното управление въпросният договор бе сключен под давлението на президента Румен Радев.

И тримата имат водеща роля в договорките с турската газова компания, които и според експерти, и според политици са твърде неизгодни за българската страна. Както и на предишни обсъждания на темата, вкл. и в анкетната комисия, се яви само Малинов.

След 30-минутната пауза председателката на НС Наталия Киселова обяви, че двамата са възпрепятствани и няма да дойдат. Тогава Делян Добрев (ГЕРБ) предложи точката да се отложи за друг, удобен за неявилите се ден и час. Залата го подкрепи и така изслушването се провали. От думите на Добрев стана ясно, че единият отсъстващ бил болен, а другият бил в чужбина.

Преди отлагането обаче думата взе настоящият енергиен министър Жечо Станков, който бе и шеф на анкетната комисия за „Боташ“. Станков наблегна на особената роля на ексминистъра Росен Хрисов в експресните договорки с турския газов доставчик в края на 2022 г. Тогава след срещи под опеката на президента Румен Радев набързо се подготвят и подписват два документа – договор между „Булгаргаз“ и Боташ за доставки на природен газ и тристранно споразумение – третият по него е „Булгартрансгаз“, за пренос на природен газ.

Жечо Станков разказа, че точно на Коледа, на 24 декември 2022-а, пристигнал важен „хабер“ от Турция – писмо по мейла, подписано от министър Христов, с което той нарежда на „Булгаргаз“ да задвижи договорките с „Боташ“. Нещата стават още по-странни, когато поемането на ангажиментите опира до одобрението на правителството. Повечето министри бързат да съгласуват, но от Министерството на финансите отказват да дадат каквото и да било становище – по една проста причина – към преписката не са приложени самите документи, които трябва да бъдат одобрени или отхвърлени – договорът и тристранното споразумение. И МФ логично отказва да одобри „празен чек“.

Това разкри пред депутатите министър Жечо Станков. И добави още щрихи по скандалния казус.

(Не)изгодно

В преписката по „Боташ“, представена пред кабинета, тогавашният министър Росен Христов уверявал, че липсващите документи давали златни шансове на България да печели и пари, и водеща роля в международните газови доставки.

Според сегашния министър обаче е точно обратното – има „заробващи“ клаузи, според които „Булгаргаз“ е принуден да плаща за договорен, а не за реално доставен природен* газ.

Договорените количества са над три пъти повече от цялото потребление на природен газ в България, а на всичко отговоре „изгодната сделка“ е такава, че и да иска пълните количества, „Булгаргаз“ не може да ги вземе, защото има ограничения за ползването на турските газови терминали. Всичко това означава повече разходи и загуби./demokrat.bg

Новините от днес и със задна дата