![]() |
Снимка: БТА |
Софийската районна прокуратура (СРП) работи активно по повече от 60 сигнала за имотни измами, съобщи министърът на правосъдието Георги Георгиев на съвместна пресконференция с представители на МВР и прокуратурата.
"Преди повече от месец обявихме война на имотната мафия. Тя се оказа много по-силна и организирана, отколкото очаквахме, но няма как да е по-силна от българската държава. Полицията и прокуратурата доказаха това", заяви Георгиев.
СРП разследва около 33 съдебни производства, касаещи имотни измами, и се извършват 25 проверки по сигнали на граждани, твърдящи за подобни измами, съобщи изпълняващият функцията административен ръководител на СРП Светлана Димитрова.
Тя добави, че се водят разследвания по доста досъдебни производства, касаещи неистински документи, свързани с правата на собственост върху имоти. Прокурор Димитрова обясни, че в редица случаи след извършени проверки се установява, че не се касае за имотни измами, а за неуредени гражданско-правни или договорни отношения.
Тя допълни, че към настоящия момент използването на документи, изготвени на руски и украински език, е доста често разследвано поради наличието на много украински граждани, пребиваващи тук.
В един от случаите продавачът представя пълномощно, подписано от руски нотариус, но на украински език и се прави опит да се продаде апартамент в столичния квартал "Люлин", собственост на 80-годишна жена. Сделката е предотвратена от служители на СДВР, като продавачът е задържан за постоянно в ареста, а купувачът е с наложена мярка за неотклонение "домашен арест", каза още прокурор Димитрова.
"На място заварихме купувач и продавач, известни на МВР, като купувачът има доста имоти, които установихме след направена справка", каза по време на брифинга директорът на Столичната дирекция на вътрешните работи главен комисар Любомир Николов. Служителите на СДВР са изчакали договорът да бъде подписан, съответната сума да бъде преведена и да се изплати таксата на сделката, след което, в самата кантора, са задържали двама-трима души.
"В рамките на три дни колегите работещи по случая се ориентираха за структурата и начина на действие на лицата които подготвят измамата. 4 дни по-късно заварихме същото", коментира Любомир Николов, директор на СДВР.
"На място заварихме купувач и продавач, известни на МВР като продавачът има доста имоти, които установихме след направена справка в имотния регистър. Отпред бяха позиционирани две лица, имали отношение също към подготвящата се измама, които наблюдаваха за евентуални наши действия и опит да бъде преустановена сделката при забелязване на служители на МВР", посочи още той.
Вторият случай е по-специфичен, тъй като са използвани доста неистински официални и частни документи, допълни прокурор Димитрова. С помощта на неистински документи е направен опит да бъде променена формално собствеността върху жилищен имот в столичния квартал "Студентски град" с общ размер около два декара. С помощта на неистински официални документи - решение на общинска служба "Земеделие" за възстановяване на имоти за наследници и договор за покупко-продажба от 1956 година, е направен опит да бъде променена формално собствеността на недвижим имот.
Имотът се намира между зала "Христо Ботев" и Зимния дворец. Пазарната стойност на този имот се изчислява на над 1 млн. лева. Разбира се, опитали са се да го присвоят чрез фалшиви документи. Настъпилата имотна вреда в размер на над 90 хиляди лева, разказва прокурор Димитрова.
След проведеното разследване реалната собственост е установена. Интересно в случая е, че сигналът за имотната измама е подаден от едно от обвиняемите лица. Истинските собственици пък са разбрали след промени в кадастралната карта. По досъдебното производство са обвинени трима, като двама от тях са с обвинение за документни престъпления и измама в особено големи размери. Те са задържани. Един е привлечен за три отделни документни престъпления и е с гаранция от 5000 лева.
В домовете на задържаните и на обвинените за тази измами и в техни имоти са открити още изключително много документи, касаещи други имоти.
Така, че се смята, че по този начин е предотвратена кражбата на поне още 10 имота, заяви наблюдаващият прокурор от Софийска районна прокуратура Николай Николаев.
Dir.bg са отправили въпроси към Министерство на правосъдието за най-срещаните схеми на имотни измами, на който въпрос не получи отговор. Днес обаче министърът на правосъдието заяви по време на брифинга, че има тенденция и за "пране на пари". Схемите за имотните измами ще се анализират в Министерство на правосъдието от експерти, които ще включват полиция и прокуратура. Той допълни:
"Тази битка няма да спре, защото не става въпрос за епизодична битка, а за война с врагове, които са изключително безпардонни и без всякакъв свян посягат на хора, които в едните случаи са безпомощни. В другите случаи очевидно страха от закона и държавата не е достатъчен, за да ги възпре".
Георгиев заяви, че следващата седмица ще бъдат обявени арбитражите "копърки".
В отговор на въпрос на Dir.bg дали страната ни смята да се присъедини към Конвенцията за пълнолетните лица от 2000 г., която е валидна в 10 държави, а вече се разглежда и в Европейската правна комисия за защитата на възрастните хора, от министерството отговориха:
"В момента на равнище Европейски съюз (ЕС) тече преговорен процес по предложение за Решение на Съвета за упълномощаване на държавите членки да станат или да останат страни, в интерес на ЕС, по Конвенцията от 13 януари 2000 г. относно международната защита на пълнолетни лица. След приемането на това Решение държавите членки, които не са страни по Конвенцията ще бъдат задължени да я ратифицират".
Включването към Конвенцията за пълнолетните лица от 2000 г. може да бъде една от мерките за защита, тъй като уязвимостта на засегнатите могат да включват различни фактори - не само възраст, а умствени и физически нарушения, засягащи способността за вземане на решения или за оценка на финансовите последици.
На въпрос необходимо ли е в България да бъде въведен регистър на уязвимите лица от ведомството отговориха, че това е на етап преговори. И още:
"Успоредно с горепосоченото Решение, в рамките на съответната работна група в Съвета на ЕС от м. юни 2023 г. се обсъжда представеното от Европейската комисия (ЕК) предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета относно компетентността, приложимото право, признаването и изпълнението на мерки и сътрудничеството по въпроси, свързани със защитата на пълнолетни лица.
С него се доразвива уредбата на Конвенцията от 2000 г. в редица направления, като едно от тях е предложение за създаване и свързване на електронните регистри на държавите членки, в които е вписана информация относно: а) мерките, предприети от съдилищата в съответната държава и б) правомощията за представителство, потвърдени в съответната държава членка, ако законодателство предвижда потвърждаване на правомощията. Предложението за регламент е все още на етап преговори".