Страници

вторник, 8 април 2025 г.

Кой и защо заяви, че ЕС слага „срок на годност“ на заплатите

 Как да се борим с фалшивите новини? - Nova.bg

Журналистът от Factcheck.bg Иван Радев коментира пред NOVA твърдението, че спестяванията ще имат „срок на годност“ и ако до шест месеца след получаване на заплатата си не сме я изхарчили, тя ще изчезва от сметката. То още гласи, че Брюксел ще взима сумата и ще я инвестира в определени проекти на военната индустрия.

Какво показва проверка на твърдението, че Брюксел иска да има достъп до спестяванията на гражданите?

• ЕС не предвижда да има достъп до спестяванията на хората, а да ги насърчи да ги инвестират доброволно в европейските финансови пазари;

• Спестяванията и банковите депозити са частна собственост, а тя е неприкосновена според Конституцията;

• Твърденията, че ЕС ще изземе спестяванията на гражданите чрез плана за превъоръжаване на Европа или чрез въвеждането на цифрово евро, не отговарят на истината.

Твърденията най-вероятно са провокирани от публикация на председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в X. На 10 март Фон дер Лайен пише: „Европа разполага с всичко необходимо, за да поеме водеща роля в тази надпревара. Този месец Европейската комисия ще разкрие Съюза за спестявания и инвестиции. Ще превърнем личните спестявания в много необходима инвестиция“.

Фон дер Лайен говори за новата стратегия на комисията за Съюз на спестяванията и инвестициите. Целта на този съюз е да се създадат повече стимули за гражданите, за да инвестират средства във важни за Европа области като околна среда, дигитално развитие или отбрана вместо да ги държат във влогове.

В момента около 10 трилиона евро от спестяванията на гражданите се държат под формата на банкови депозити. Те са сигурни и леснодостъпни, но обикновено генерират по-ниска доходност, отколкото инвестициите на капиталовите пазари, затова се търси възможност за разгръщане на потенциала на този капитал, който да донесе по-висока възвръщаемост за гражданите. Не е вярно, че ЕС иска да вземе спестяванията на гражданите, за да ги вложи във военната индустрия.  

Съюзът не предвижда да има достъп до спестяванията на хората, а да ги насърчи да ги инвестират доброволно в европейските финансови пазари. Спестяванията и банковите депозити се считат за частна собственост, а тя е неприкосновена според Конституцията.

Твърденията, че ЕС ще изземе спестяванията на гражданите чрез плана за превъоражаване на Европа или чрез въвеждането на цифрово евро, не отговарят на истината, допълва Factcheck.bg.