![]() |
Снимка: БТА |
Този прекрасен боен самолет е символ на стратегическото партньорство, което имаме със САЩ, каза министър-председателят Росен Желязков по време на официалната церемония по посрещането на първия български изтребител F-16 Block 70 в Трета авиобаза в с. Граф Игнатиево.
"За мен е изключителна чест да присъствам на днешното събитие, на което този самолет става част от Военновъздушните сили, от въздушното ни пространство, от националния ни суверенитет. Но отвъд тази материална придобивка, този ден символизира нещо повече. Това е идеологическа промяна, която започна през 2019 година", каза още премиерът Желязков, цитиран от БТА.
Първият български F-16 Block 70 пристигна на 2 април в Трета авиобаза в Граф Игнатиево. Самолетът, доставен за българските Военновъздушни сили (ВВС) от "Локхийд Мартин", е учебно-боен (двуместен) самолет. Експлоатацията му ще започне след неговото техническо и летателно приемане от ВВС на България. Той напусна производствената база на 31 март.
Пребазирането му в България беше осъществено на два етапа - с полет от
Грийнвил, Южна Каролина, над Атлантическия океан до Испания, в група с
два самолета за Военновъздушните сили на Словакия, и с полет от Испания
до България. Експлоатацията на самолета ще започне след неговото
техническо и летателно приемане от ВВС на България. За обучението на
българския инженерно-технически състав в САЩ ще продължи да се използва F-16 Block 70 (едноместен) с борден номер 311. Този самолет и останалите шест F-16 Block 70,
които "Локхийд Мартин" произвежда за българските ВВС по първия договор,
ще бъдат пребазирани поетапно в нашата страна до края на 2025 г.,
съобщиха от Министерството на отбраната. Военновъздушните ни сили ще
разполагат с една ескадрила F-16 Block 70 до края на 2027 г., когато в
страната ще бъдат доставени още осем самолета по втория договор с
"Локхийд Мартин.
На днешната церемония министърът на отбраната отбеляза, че тази година ще бъде особено силна за отбраната, защото освен нови самолети, започват да пристигат и бойни машини за сухопътните войски.
"Като министър на отбраната ще направя всичко възможно, за да може 2025 г. да бъде запомнена и със сключени договори за придобиване на други, модерни и ключови за нашата съюзна отбрана системи и платформи. Ще разчитам на силна подкрепа от правителството и Народното събрание", каза Атанас Запрянов.
Днес е изключителен ден за българските Военновъздушни сили, с идването на F-16 отбелязваме началото на процеса на тяхното технологично превъоръжаване, каза министърът на отбраната Атанас Запрянов.
Този самолет е първата крачка в посока на дългоочакваната промяна, посочи той.Тази година ще е особено силна за отбраната, защото, освен новите самолети, започват да пристигат и новите бронирани машини "Страйкър" за сухопътните войски и вторият от новите патрулни кораби за военноморските ни сили, каза още министърът на отбраната.
"През 2019 година правителството начело с премиера Бойко Борисов и министър на отбраната Каракачанов имаха политическа смелост да вземат това решение, за да получим тази прекрасна машина днес, да отбележим нейното приемане и да очакваме следващите самолети", допълни Запрянов.
На място присъстваха изпълняващият длъжността посланик на САЩ у нас - Сюзън Фалатко, Дейвид Бейкър - заместник помощник секретаря по отбраната на САЩ по въпросите а НАТО и Европа и генералният мениджър на компанията производител "Локхийд Мартин" - Майкъл Шумейкър.
Сътрудничеството между нашите държави непрекъснато се разгръща и засилва, особено по отношение на партньорството с Военновъздушните сили виждаме такъв развиващ се напредък. Това каза пред журналисти днес Сюзън Фалатко, временно управляваща посолството на САЩ, която присъства на официалната церемония по посрещането на първия български изтребител F-16 Block 70 в Трета авиобаза в с. Граф Игнатиево.
Това, по линия на програмата за самолетите F-16, показва един дългосрочен стабилен ангажимент, който ще подсили не само отношенията ни с България, но и отношенията ни в рамките на НАТО и отношенията ни със съюзниците в НАТО, каза още Сюзън Фалатко.